Став

 • Тест за патриотизам во 10 чекори
  17.02.2016 - 11:27
  Тест за патриотизам во 10 чекори Следниве десет прашања имаат за цел да ви помогнат да согледате до каде сте со вашиот напредок  во станувањето на вистински СДСМовец и дали се уште патите од...
 • Веш машина
  17.02.2016 - 10:43
  Опааа! Слушаме добро, или? МВР му поднесе кривична пријава на Бобо Дајнерс. Поточна локација, сопруг на Радмила Шеќеринска. Дали е ова расчистување со криминалците во сопствените редови од страна на...
 • Кога омразата станува слепило, лудоста и одмаздата се мерило
  15.02.2016 - 13:15
  Македонците по секое искушение и предизвик се пообединети, поединствени и посилни. Велат, така се калеше челикот…Завчера, Кривичниот суд во Приштина на Косово ги ослободи Алил Демири и Африм...
 • Мортиша
  15.02.2016 - 13:08
  Се огласи и Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Појавата не беше изненадување бидејќи Зоран Заев, обвинето лице на привремена работа шеф на СДСМ, го најави настапот неколку пати претходно. Како...
 • Отворено писмо до Питер Ван Хауте
  08.02.2016 - 20:37
  Почитуван господине посредник или медијатор во преговорите помеѓу најголемите политички партии за регулација на медиумите во Република Македонија, би сакал да Ви се обратам лично поради Вашата изјава...
 • Пушење
  08.02.2016 - 20:08
  Катица ја фатија на дело во четири тешки законски далавери. Нема записник од наводно примените телефонски разговори од Заев; нејзини обвинители им се заканувале на судии и сведоци, и ги уценувале;...
 • Алиса во земјата на чудата
  08.02.2016 - 19:58
  Полека ја облекува пионерската униформа. Капата ја повива на половина пред внимателно да ја вдене со шноли во “раскошната” коса. Внимателно ја дипли марамата, и со математичка прецизност ја затегнува...
 • Автономијата на Вранишковски е безначајна и за СПЦ
  02.02.2016 - 09:43
  И како што обично бидува, „Саборни центар Пеќкога трона у Јужној Бановини“ редовно и благовремено мора да одговори се’ што ќе прочита, а не му фаќа око или не го бендисува.Без разлика дали тоа е така...
 • Страв од жени
  26.01.2016 - 18:49
  Аман бе, толку ли се исплашивте од едно “стадо” жени? Та нели се само 10-12,000, жени кои се насила ставани во автобуси, насила однесени во Скопје без сендвичи и топол пијалок, плус дресирани да...
 • СДСМ нема да побегне од вистината
  11.01.2016 - 12:59
  Поминавме година на тешка политичка криза каква што сме немале никогаш досега. Последиците од оваа криза с` уште ги чувствуваме на економски, социјален, политички и безбедносен план. Останаа многу...
 • Кривопаланечка ББ
  11.01.2016 - 12:54
  Некогаш беше „Бихаќка”. Тоа е она време кога СДСМ се уште се шлепуваше на партизанското минато, и кога државотворните комунисти изумираа, а комуњарите настапуваа. Им го наследија дуќанот, ама не и...
 • Боже прости им, не знаат што прават!
  08.01.2016 - 15:30
   На Христовото раѓање се роди, уште еднаш по не знам кој пат, новото сонце на “демократијата”. На “демократијата” која ни се нуди како благослов, како нужност, како последна искра на...
 • Лична карта
  20.12.2015 - 21:01
  Зошто Бранко Црвенковски, иницијатор и еден од неколкутемина автентични основачи на СДСМ, дозволува ваков крај на неговата партија. Толку ли е голем неговиот гнев и повредената суета кон овие што...
 • Тепај го ближниот свој - ако не знаеш да го љубиш
  03.12.2015 - 10:52
  Се сеќавате ли на насловите низ медиумите: 'Син прободел татко", Мајка си го фрлила детето низ прозор", "Тепачка на двајца брајќа завршила трагично"... И многу други... Како да ни станаа секојдневие...
 • Тарантелата на СДСМ: танц или убод од смртоносен пајак?
  27.11.2015 - 11:20
  Една изјава на Зоран Заев и една телеграма на техничкиот министер МВР, Оливер Спасовски, ме потсетија на Роланд Реган, кој во една пригода рекол: „Политиката е вториот најстар занает на светот. Мене...
 • Kако да фрлиш 20 милиони, а Груевски пак да води
  27.11.2015 - 11:18
  Многу сме среќни што Доналд Туск утре ќе дојде да нe види и да нe праша за јуначкото ни здравје. А знаете ли кој воопшто е тој човек? Поим немате нели? Kако и мнозинството Европејци кои веројатно...
 • Балонот на манипулацијата пред експлозија
  27.11.2015 - 11:16
  Помеѓу реалноста и приказните има само една константа. Како премин од едната кон другата половина е манипулацијата. Нејзината успешност зависи од капацитетот да се препознае, или од летаргичноста да...
 • Петинг
  10.11.2015 - 19:08
  Под надворешна присила која во Македонија не е видена од Рамковниот во 2001 година извршена е примена на договореното од Пржино, па потоа доградено и дополнето со нови барања на СДСМ и дипломатите....
 • Десетте минуси на Никола Груевски
  02.11.2015 - 13:56
  Дваесет и двајца мигранти се удавиле во Егејското Море. Меѓу нив тринаесет деца. Само неколку дена откако Жан Kлод Јункер одржа мини-симит со балканските лидери. За решавање на кризата. На која...
 • Тестамент
  26.10.2015 - 11:38
  Од првото утро, кога почнува да чука саатот што не следи се до крај... од тој ден, па се понатаму, секој од нас го пишува својот тестамент. Буква па збор, страна по страна, го носи теретот на она што...

Pages