Став

 • Една вечер пред ТВ во „диктатурата“
  11.04.2016 - 11:10
  Доволно е една вечер да се помине пред телевизорот и работите се јасни. Таков беше четвртокот вечерта на 7 април 2016 година. Kој беше ТВ-репертоарот во „диктатурата“? Одиме по ред.Сашо Орданоски и...
 • Родило се, ќе га љуљамо!
  08.04.2016 - 12:20
  Пред од прилика месец дена цитирав што вели Владиката Данило во „Горски Вјенац“ – „Јанко брани Владисава мртва, што га брани кад га неодбрани?“ Бејли, Орав и останато друштво бранеа, бранеа ама не се...
 • Катица Јанева и легитимитетот
  23.03.2016 - 12:44
  Иако на Катица Јанева веќе некое време свесно и го имаат скратено маневарскиот простор во давање изјави заради доброто на СДСМ и на дел од меѓународната заедница која е нескриено и нејзин старател,...
 • Заев гонејќи фантоми гласачи, се претвори во фантом-политичар
  23.03.2016 - 11:29
  Во предвечерието на предвремените парламентарни избори, Зоран Заев, еве веќе неколку месеци, упорно и тврдоглаво бара 500.000 фантоми гласачи низ Република Македонија. Очајнички сака да ги пронајде...
 • Белгиско удбашче
  23.03.2016 - 11:26
  Белгиецот ги помина сите можни граници на елементарна човекова култура обвинувајќи ги македонските граѓани кои застанаа пред Уставниот суд дека си ја продале слободата за 1.000 денари и сендвич.Така...
 • Фантомско привидение за Заево спасение
  22.03.2016 - 11:32
  Човек само треба да ги следи изјавите што г. Заев ги дава на медиумите. Ништо повеќе. Секоја изјава е приказна за себе и по себе, полна со контрадикторности, со нелогичности, со медиумски балони и...
 • Фантоми и математика
  10.03.2016 - 11:01
  Фазата на вкрстена проверка на податоците од неколку бази треба да доведе до легитимизација и кредибилност на избирачкиот список, по што веројатно потоа никој не би требало да го оспорува основниот...
 • Единствениот проект на СДСМ- државен удар
  02.03.2016 - 14:05
  Политичката теорија многу прецизно ги има дефинирано различните форми на преземање на власта кои не можат да се поврзат со демократијата, а уште помалку со либерално-демократскиот уставен поредок....
 • Јајцата на СОРОС
  01.03.2016 - 11:13
  Среќа што испадна гужвата со Уставниот суд и Законот за помилувањето. Зашто мислев дека има многу граѓани што не чуле, кои не знаат дека во оваа земја постои Уставен суд. Или дека се меѓу оние 600....
 • Транзициските џелати и џелатки зборуваат за правда и за право
  01.03.2016 - 11:07
  Интересна е оваа македонска политика. Толку многу комедијанти собрани на едно место веројатно не можат да се најдат ниту во циркус, ниту во комедијанско кабаре. Толку многу оседени разгракани гаврани...
 • Една шанса
  23.02.2016 - 10:56
  Граница. Еднo од оние нешта што никогаш не можетe да ги замислитe во позитивен контекст. Прво на памет ни доаѓа слика зa непријатна бирократија, печати, чекање во колони,...
 • Тест за патриотизам во 10 чекори
  17.02.2016 - 11:27
  Тест за патриотизам во 10 чекори Следниве десет прашања имаат за цел да ви помогнат да согледате до каде сте со вашиот напредок  во станувањето на вистински СДСМовец и дали се уште патите од...
 • Веш машина
  17.02.2016 - 10:43
  Опааа! Слушаме добро, или? МВР му поднесе кривична пријава на Бобо Дајнерс. Поточна локација, сопруг на Радмила Шеќеринска. Дали е ова расчистување со криминалците во сопствените редови од страна на...
 • Кога омразата станува слепило, лудоста и одмаздата се мерило
  15.02.2016 - 13:15
  Македонците по секое искушение и предизвик се пообединети, поединствени и посилни. Велат, така се калеше челикот…Завчера, Кривичниот суд во Приштина на Косово ги ослободи Алил Демири и Африм...
 • Мортиша
  15.02.2016 - 13:08
  Се огласи и Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Појавата не беше изненадување бидејќи Зоран Заев, обвинето лице на привремена работа шеф на СДСМ, го најави настапот неколку пати претходно. Како...
 • Отворено писмо до Питер Ван Хауте
  08.02.2016 - 20:37
  Почитуван господине посредник или медијатор во преговорите помеѓу најголемите политички партии за регулација на медиумите во Република Македонија, би сакал да Ви се обратам лично поради Вашата изјава...
 • Пушење
  08.02.2016 - 20:08
  Катица ја фатија на дело во четири тешки законски далавери. Нема записник од наводно примените телефонски разговори од Заев; нејзини обвинители им се заканувале на судии и сведоци, и ги уценувале;...
 • Алиса во земјата на чудата
  08.02.2016 - 19:58
  Полека ја облекува пионерската униформа. Капата ја повива на половина пред внимателно да ја вдене со шноли во “раскошната” коса. Внимателно ја дипли марамата, и со математичка прецизност ја затегнува...
 • Автономијата на Вранишковски е безначајна и за СПЦ
  02.02.2016 - 09:43
  И како што обично бидува, „Саборни центар Пеќкога трона у Јужној Бановини“ редовно и благовремено мора да одговори се’ што ќе прочита, а не му фаќа око или не го бендисува.Без разлика дали тоа е така...
 • Страв од жени
  26.01.2016 - 18:49
  Аман бе, толку ли се исплашивте од едно “стадо” жени? Та нели се само 10-12,000, жени кои се насила ставани во автобуси, насила однесени во Скопје без сендвичи и топол пијалок, плус дресирани да...

Pages