Став

 • Стоилјаден пречек за Хан
  19.03.2017 - 13:21
  Борис Дамовски и останатите можеби имаат, а можеби поради зафатеност и немаат претстава каква ѓурултија им направија на странците, на другарот Џес Бејли и на Брисел, почнувајќи од другарката Могерини...
 • Како човек од верата не можам да премолчам или да замижам пред неправдата
  13.03.2017 - 13:01
  На некои од македонската јавност, а посебно на некои интелектуалци и јавни личности, и по 25 години независност и демократија се уште не им е јасно дека секој жител, односно граѓанин на оваа земја,...
 • Заклетва за Република Македонија
  02.03.2017 - 13:05
  Претседателот на Република Македонија, г. Иванов, кога во 2014 година по втор пат ја презеде функцијата претседател на Републиката ја даде следнава изјава:“Изјавувам дека функцијата претседател на...
 • Избор меѓу сувереноста на РМ и Еди Рама
  02.03.2017 - 12:00
  Изгледа дека претседателот на државата го направи тоа што на огромниот број Македонци им стоеше на врвот на јазикот, но малку кој, со чесни исклучоци, имаше храброст да го каже: нема мандат за какви...
 • Во која држава Заев сака да биде премиер?
  02.03.2017 - 11:55
  Заев вчера му ја однесе папката со 67 потписи на претседателот Иванов со изрично барање да го добиел мандатот најбрзо што можело. На заминување Заев не пропушти да даде изјава со која изразиочекување...
 • А кој вели дека Албанците се 20%?
  27.02.2017 - 22:47
  Албанските партии во Македонија и СДСМ, како нивна златна рипка што исполнува желби, изгледа прават сметка без крчмар за законот со кој Македонија треба да стане двојазична земја. Првичната идеја...
 • Отворено писмо
  09.02.2017 - 13:03
  СЈО јуришнички ја одигрува последната сцена од својата комедијантска улога во правниот систем на Република Македонија. Ставајќи се во улога на кловн во сценариото за конечно растурање на државата што...
 • Масовна хистерија за инфлација
  27.01.2017 - 20:01
  Деновиве, анализирајќи ги сите сценарија што Сорос ги има спроведено во повеќе држави во светот преку валутни шпекулации, како што се Англија, Германија, Јапонија, Полска, наидов на едно сценарио кое...
 • Европска патриотска пролет
  04.01.2017 - 15:19
  Новата 2017 година ќе биде година на нови политички почетоци во Европа и во светот. Вистинска патриотска пролет ќе го разубави отапеното и дегутантно политичко сивило кое полека, но сигурно светот го...
 • Никој не смее да коалицира со велепредавници
  24.12.2016 - 16:54
  Македонската политика стана безграничен простор на халуцинации, привиденија, месијанистички бладања, и отровни лаги. Прво за халуцинациите. Откако Заев се изнаприкажа се и сешто само и само да им ги...
 • Фалсификатори
  15.12.2016 - 14:52
  СДСМ-фалсификаторска. Тоа треба да е вистинското име на оваа партија. Се што добила во политиката добила преку фалсификат. Сите избори на кои победила без разлика дали се претседателски или...
 • „Чао бела“ за Заев и кантоналните заевисти
  13.12.2016 - 11:57
  Kолумната ја пишувам во недела напладне кога Македонија гласа. Мислам дека работата веќе е завршена или еве полека, пополека се привршува. Граѓаните ќе ја донесат и потврдат победата на „Реално!...
 • 1318
  24.11.2016 - 13:28
  Изборната кампања е во полн ек. Изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ и „Планот за живот на СДСМ„ се достапни до секој граѓанин. Секој заинтересиран за иднината на земјата може да прочита, да види која...
 • НОВА АМЕРИКА
  11.11.2016 - 13:50
  На Америка и се случи Трамп. И се случи силна победа на Републиканската политичка платформа во Конгресот, и на претседателските избори. И се случи победа на политичката филозофија на нормалниот човек...
 • Мрачни ликови за мрачни сценарија
  04.11.2016 - 15:18
  Доколку некој сѐ уште не увидел кој ја води кампањата на СДСМ во пресрет на изборите на 11 декември, ова е одлична можност да се потсетиме. Ударната тупаница на Зоран Заев во оваа кампања се старите...
 • Груевски или Заев
  04.11.2016 - 15:12
  Kога доаѓаат избори, треба да се донесе одлуката. Треба да се види понудата и да се избере. И потоа да се живее со таа одлука и со последиците. Добри или лоши. Исправни или погрешни. Напредок или...
 • Катица Прва Јанева
  27.09.2016 - 13:52
  Ете, го доживеавме и тоа чудо, Македонија си доби своја кралица. Што мислевте дека само Британците заслужуваат да имаат Нејзино Височество. Не, не. Од пред некое време, и Македонија се вброи во...
 • Каракамишева: Заев, Република Македонија не е твој пашалак
  15.09.2016 - 18:01
   По секое интервју, по секоја дадена изјава, јавно кажан збор од Заев, човек останува со подотворена уста, со неверување за чуеното, со безброј прашања дали е и ова можно. Заев дефинитивно...
 • Зошто не сакате да го разберете Заев, смртници?
  15.09.2016 - 11:32
  После неколку дена натегање со земјотресот кој попрв ќе попушти, дали тој со тресење или ние нервно, решив да не го третирам и конечно седнав да си ги фокусирам растресените мисли па да напишам пар...
 • Што мисли СДСМ кога мисли
  15.09.2016 - 11:21
   Веќе како да ни стана навика од опозициските партии да не очекуваме реална и конкретна политичка програма и понуда. Ниту ја очекуваме, ниту можеме да ја замислиме како нешто сосема нормално...

Pages