Став

 • За глобата во дослух со граѓаните
  05.08.2015 - 10:05
  Собранието на Република Македонија минатата недела донесе три исклучително значајни закони, Законот за прекршоците, Законот за општата управна постапка и Законот за парничната постапка. Сите тие се...
 • МРТВ партнер
  28.07.2015 - 10:37
  Ова горештиниве никако да удрат во политичарите. Македонската инает политика, по се изгледа е отпорна на се, па вакви топлотни удари повеќе и се егзистирачки феномен, отколку можност за рестартирање...
 • Демир Хисар
  23.07.2015 - 12:16
  Груевски бил на одмор во Израел. И имал очила за сонце од 60.000 долари. Па некој тепал некој сопственик на портал. Всушност, тепачот не бил „некој“, туку лично власта. Немала истата таа власт друга...
 • Испржени разговори
  21.07.2015 - 12:17
  Само ѓубре остана од Кампот на слободата пред Влада. Камперите заминаа по постигнатиот анекс на договорот од 2 јуни на кој свој потпис ставија лидерите на четирите најголеми политички партии. Како...
 • Од трите подолгото
  21.07.2015 - 12:16
  Мина и таа Пржинска сага. Инаку Цветин има право. Црниче е тоа, а не Пржино. Но, Скопје се преполни со “ептен“ Скопјани во последните 30-40 години, па и населбите и познатите места станаа “Бензиска...
 • Што може да стори Грција за подобрување на својот углед?
  09.07.2015 - 14:27
  Наплив на мигранти, конфликти во соседството, голем должнички товар, недоволно наплатени даноци, загуба на работни места, општа неизвесност - доколку се праша еден просечен германски даночен обврзник...
 • Безвредните Иванов и Груевски
  28.06.2015 - 21:07
  Американците ги прислушувале последните тројца француски претседатели. Што е интересно во тоа да ги слушаш Жак Ширак и Никола Саркози не знам (еве да го оставиме Франсоа Оланд настрана, иако и тој е...
 • Бегаат од избори како од чума
  28.06.2015 - 21:04
  Преговорите во Брисел завршија неуспешно. За оние што подобро ги познаваат македонските политички состојби, очекувано и познато сценарио. За поголемиот број граѓани, момент на големо разочарување. И...
 • Комшиското убаво
  28.06.2015 - 21:00
  Ако на 29-ти нема решение на кризата, немој многу да му ја мислите. Имаат они план Б. Дисперзирани преговори. Ќе се одвиваат по плажите низ туристичките места од Грчка на југ, до Ровињ на север....
 • Зрели или зелени
  17.06.2015 - 13:08
  Зелено или зрело е состојба која природно се менува, најчесто кај овошките, а неретко и кај луѓето. Зрелото се користи, употребува, а зеленото се негува, се чека да узрее. Некои не узреваат,...
 • Гладен Геро урда сонува
  11.06.2015 - 14:29
  Овие денови најхумористичен лик е Героски. Жива забава е да го читаш што се’ си пишува. Менува ставови, не од ден на ден, туку веќе брка светски рекорди и менува став од час во час, а сигурен сум кај...
 • Како изолираниот Груевски стана миленик на лошиот Запад
  08.06.2015 - 12:34
  Нешто потенцирано! Има ли некој во опозицијата, ако веќе нема во СДСМ, кој може да му објасни на Заев со какви позиции ќе патува в среда во Брисел? Да го потсети дека Јоханес Хан на пример е власт во...
 • КОМУЊАРИ АБДАЛИ
  28.05.2015 - 19:04
  Се распишале колумни. Си нашкрабале ФБ постови. Си посакуваат иднина каква што ним им одговара... Себични недемократи, бивши членови на СКМ, тоталитаристички уредници и директори од времето на СФРЈ....
 • Енергија што ја полни душата
  21.05.2015 - 17:48
  Величествен, достоинствен, моќен и собир со вистинска патриотска енергија. Така сублимирано го доживеав сенародниот собир организиран од ВМРО-ДПМНЕ. Така го доживеаја и многумина граѓани со кои...
 • 19.000 VS 90.000 - Мајдан VS Донбас
  20.05.2015 - 10:28
  Како што убаво предвиде Ивица Боцевски, а како што кратко и јасно го срочи Љупчо Златев: “Иако "Мајден", беше долго најавуван, во неделата тој не се случи. "Донбас" не беше најавуван, ама еве го се...
 • Што дознавме по Куманово?
  18.05.2015 - 09:46
  1. СДСМ има свои безбедносни служби, кои функционираат паралелно со државните служби. Тоа беше потврдено директно од лидерот на опозицијата Зоран Заев. Истиот тој патолошки лажго што веќе...
 • МАКЕДОНИЈА, СИЛНА
  15.05.2015 - 23:50
  Како што веќе објавив, во недела на 17-ти и понеделник на 18-ти, граѓаните на Македонија излегуваат на РЕФЕРЕНДУМ. Неформален, но во основа СУШТИНСКИ референдум.Прашањето е: ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ЈА...
 • Референдумот ги измери бомбите на СДСМ
  27.04.2015 - 11:25
  Класичен дебакл е последниот референдум на Жерновски во општина Центар. Ударот не е толку голем поради фактот што не помина неговото прашање за реконструкцијата на ГТЦ. Тоа и онака не беше ништо...
 • Струмичкиот процес
  17.04.2015 - 12:25
  Само Господ му е мајката. Да има некој начин секој ден Велигден да биде најарно за сите ќе да е. Но, како велат, секое чудо за три дена. Кај нас само добрите чуда кратко траат. Оние политичките чуда...
 • Левицата е киднапирана од ислужени кариеристи
  14.04.2015 - 14:17
  Веќе два месеци гледаме ниско-буџетен по квалитет, а скапо платен по реализација филм за дестабилизација на држават и прибирање до власт на една група на луѓе без поддршка од граѓаните. Глумци во...

Pages