Став

 • Зошто сум за државен испит
  12.12.2014 - 13:41
  Денеска сакав да пишувам за објавувањето на извештајот на американскиот Сенат за методите за измачување приведени лица од страна на американската разузнавачка агенција ЦИАТочно е дека ова е стара...
 • Каде греши Владата
  11.12.2014 - 11:53
  ОСНОВНИТЕ ЧОВЕЧКИ ПРАВАНајлегитимно право на секој граѓанин во секое демократско општество, е правото на протест. Тоа право им припаѓа и на студентите во Македонија, но и на граѓаните на Фергусон....
 • Марјан Николовски: Распеани режимлии
  06.12.2014 - 14:22
  “Се што е добро направено во Македонија, направено е без народот.”   Звучи како цитат на Хо Ши Мин, ама не е. Наш е. Домашен. На Фрчко, професорот по меѓународно право е. Изворно...
 • Марјан Николовски: Живеј!!!
  25.11.2014 - 22:55
  Ете и Папата кажа дека сме болни. Но, добро е, не стави на куп со сите православни. Тврди дека православието не било во заедничарење со неговиот Престол. Дека не го почитувале како Поглавар на...
 • Млада партизанка “Прада” носила!
  14.11.2014 - 13:24
  Ете и тоа бидна. Заврши уште една рунда во рингот на Метју Нимиц во Њујорк. Со нокаут за македонското новинарство. Ако тоа воопшто и може да се нарече новинарство.Се ми се чини дека во овој процес...
 • Човек бомба!
  08.11.2014 - 20:49
  Опозицијата го има слоганот за следните избори. Се чека само некој да ја состави технички владата, откако претходно Заев ќе се саморазнесе на “илинденска”. Одговорност со коминике број 3 ќе преземе...
 • Активноста не се најавува со тапани
  31.10.2014 - 20:40
  Одговорноста на Собранието на Република Македонија во функционирање на политичкиот систем на државата е голема. Таа е сплет од одговорноста на сите пратеници и пратенички групи, личната одговорност и...
 • Каде исчезна политиката?
  31.10.2014 - 17:17
  Како се случи есента, традиционално најжешкиот период од политичката сезона, да биде лишена од каква било политичка содржина? Во историјата на современата македонска демократија убедливо никогаш...
 • Требало да им попуштаат како на мали деца
  21.10.2014 - 23:38
  Илија Димовски за Дневник Тешко им било во опозиција. Нервозни се зошто не успевале да ги наметнат своите ставови и политики. Требало да ги разбереме и да им се смилуваме. Сите ние, сите граѓани...
 • Падот на една лажна опозициска платформа
  14.10.2014 - 16:31
  Општина Центар го евидентира секое движење низ боемската улица во Дебар Маало. Прецизно со фотографии. Кој, кога, со кого, како…  Ако е за некоја уметничка колекција, добро е… зошто да не. Но,...
 • Кирил Спироски: Младите да останат во Македонија и тука да ја градат својата иднина
  24.09.2014 - 20:32
  Параметрите кои странските водечки организации ги соопштуваат за македонската економија не можат да се игнорираат. Точно е тоа што го вели претседателот Иванов, дека тоа е основата за младите да...
 • Марјан Николовски: Отпораши на новото време
  23.09.2014 - 23:56
  Има нешто чудно во македонското општество. Нешто што низ процес на опсервација може да произведе нов филозофски правец. Ма една нова “култура” на живеење. Еден општествен процес кој, како за се друго...
 • Да ми се фатите за Путин
  07.09.2014 - 14:08
  Од денес ќе си го викам Путин. Спокојот. Да не мислите дека на нешто друго мислам? Не, не мислам на соработников, на спокојот си мислам. Можете слободно да ми се фатите за спокојот, сите вие што како...
 • Нина Лековска: Секој треба да знае да танцува
  30.08.2014 - 13:39
  Пред некој ден бев на свадба, честито нека им е на младите, еден период додека седев ги гледав гостите, оние кои седеа и останатите различни генерации кои се забавуваа на подиум на разновидна музика...
 • Марјан Николовски: СПЦ тргна кон поништување на МПЦ
  27.08.2014 - 14:06
  Синодот на СПЦ во проширен состав, а во СПЦ тоа подразбира учество на Иринеј Буловиќ, донел одлука да го расчинува Поглаварот на МПЦ, Стефан. Ќе спроведуваат владиците од пашалукот црковен суд за...
 • Марјан Николовски: Името не е проблем, проблемот е идентитетот
  05.08.2014 - 13:53
  Длабоко, во сржта на овој проблем е потребата на Грција да има граница, физичка бариера, северно од Гевгелија. А, таа граница ќе ја има, само доколку Македонија остане надвор од евроатланските...
 • Марјан Николовски: Јули
  18.07.2014 - 15:05
  Јули е месец на одмори, а во Македонија како по правило и месец на глупости. А одморот, некако како најмногу да и беше потребен на опозицијата. Да одмори од сопствената гупост.Ја поддржав...
 • Марјан Николовски: „Магарешка“ политика
  25.06.2014 - 13:57
  Не техничка влада, и Заев премиер на таа влада да биде, ќе ги загуби изборите, па потоа може пак да се случи да не ги признае резултатите.Македонија нема опозиција, а со тоа нема ниту никаква...
 • Илија Димовски: Не правете им ќеф на тие што се радуваат на проблемите
  24.06.2014 - 11:01
  Република Македонија е држава што и денес и во минатото се соочувала со огромен број предизвици. Впрочем, целата наша историја и кога сме имале и кога сме немале држава е испреплетена со долготрајни...
 • Марјан Николовски: Јованис Вранишковиќ
  17.05.2014 - 00:57
  Слепоста да се види и признае дека мотивот на СПЦ за единство во православието преку “Белата Пана”во Белград е повеќе шовинизам и негирање на постоењето на еден цел народ отколку христијанска љубов...

Pages