Став

 • Тодор Ношпал: Скопје ќе си остане во истата кал - секој народ има власт каква што заслужува
  18.10.2021 - 20:11
   Официјална изјава по локалните избори 17.10.2021 г. Ќе се потрудам да стаса до сите медиуми по електронски пат, бидејќи нашето независно новинарство, сигурно нема да има интерес за изјава и...
 • Од Стајковци до Кочани
  04.08.2021 - 14:52
  Елементарните непогоди се честа појава во целиот свет. Главната дебата е колку се тие продлабочени и почести благодарение на човечкиот фактор, односно негрижата на човекот кон природата, односно...
 • Прилог кон дебатата за промена на Деловникот на Собранието
  05.12.2020 - 12:34
  Парламентите, како и сите други институции во државите подлежат на истите мерки за заштита на јавното здравје за време на пандемијата предизвикана од појавата на корона вирусот. Консеквентно на...
 • Дали се поставени темелите на обединетата опозиција во Македонија?
  08.11.2020 - 12:15
  Дали периодот на политичка монотонија во кој опозицијата не успева да ѝ зададе посериозен политички удар на власта е на својот залез?Дали средбата на партиските делегации на ВМРО-ДПМНЕ, на Алијансата...
 • Насловна страна
  25.03.2018 - 20:53
  Ако сопственикот на Facebook, Мајк Закерберг во интервјуто за Си-Ен-Ен ја спомнеше Македонија во некој позитивен контекст, насловот во голем број од нашите медиуми ќе беше отприлика вака: „Facebook...
 • Витештвото на Претседателот и тиранијата на парламентарното мнозинство
  17.03.2018 - 13:37
  Од август минатата година, академици, професори, правници, политиколози и останати стручни лица во јавноста ги презентираа сите аргументи кои доведоа до едногласен заклучок, дека предлог законот за...
 • Познавањето на македонскиот јазик е клучен интегративен фактор во Македонијa
  06.09.2017 - 15:13
  Иако во предизборието од партијата на власт се најавуваше дека се залагаат за демократичност, отвореност и дебата и дека се’ што планираат да имплментираат ќе биде во консултација со народот и...
 • Болни амбиции и државно раскрчмување
  25.05.2017 - 13:49
  Ете дојде и тој ден мандатар на новата „македонска“ влада да ни биде ни помалку ни повеќе туку велепредавникот, фарисејот, луциферот. Човекот кој со странското сценарио во рака не продаде сите без...
 • Не удирајте по грбот на народот
  02.05.2017 - 12:12
  Откако пукаа во Собранието на Македонија и на народот му вперија пиштол, Зоран Заев и СДС удрија по народот, удрија силно и со сите средства. Народот мора да биде казнет, за да се спасат тие како...
 • Љубовен одговор на човечкото зло
  13.04.2017 - 10:57
  „А Симон Петар, кој имаше нож, го извади, го удри слугата на првосвештеникот и му го отсече десното уво. Името на слугата му беше Малх. Но Исус му рече на Петар: ‘Стави го ножот во ножницата. Зарем...
 • Заев, не паламуди за македонштина, повлечи се од платформата
  31.03.2017 - 11:58
  По повеќе од триесет дена масовни протести на стотици илјади македонски граѓани што бараат безусловно отфрлање на тиранската платформа, Зоран Заев упорно одбива да се откаже од планот за...
 • Стоилјаден пречек за Хан
  19.03.2017 - 13:21
  Борис Дамовски и останатите можеби имаат, а можеби поради зафатеност и немаат претстава каква ѓурултија им направија на странците, на другарот Џес Бејли и на Брисел, почнувајќи од другарката Могерини...
 • Како човек од верата не можам да премолчам или да замижам пред неправдата
  13.03.2017 - 13:01
  На некои од македонската јавност, а посебно на некои интелектуалци и јавни личности, и по 25 години независност и демократија се уште не им е јасно дека секој жител, односно граѓанин на оваа земја,...
 • Заклетва за Република Македонија
  02.03.2017 - 13:05
  Претседателот на Република Македонија, г. Иванов, кога во 2014 година по втор пат ја презеде функцијата претседател на Републиката ја даде следнава изјава:“Изјавувам дека функцијата претседател на...
 • Избор меѓу сувереноста на РМ и Еди Рама
  02.03.2017 - 12:00
  Изгледа дека претседателот на државата го направи тоа што на огромниот број Македонци им стоеше на врвот на јазикот, но малку кој, со чесни исклучоци, имаше храброст да го каже: нема мандат за какви...
 • Во која држава Заев сака да биде премиер?
  02.03.2017 - 11:55
  Заев вчера му ја однесе папката со 67 потписи на претседателот Иванов со изрично барање да го добиел мандатот најбрзо што можело. На заминување Заев не пропушти да даде изјава со која изразиочекување...
 • А кој вели дека Албанците се 20%?
  27.02.2017 - 22:47
  Албанските партии во Македонија и СДСМ, како нивна златна рипка што исполнува желби, изгледа прават сметка без крчмар за законот со кој Македонија треба да стане двојазична земја. Првичната идеја...
 • Отворено писмо
  09.02.2017 - 13:03
  СЈО јуришнички ја одигрува последната сцена од својата комедијантска улога во правниот систем на Република Македонија. Ставајќи се во улога на кловн во сценариото за конечно растурање на државата што...
 • Масовна хистерија за инфлација
  27.01.2017 - 20:01
  Деновиве, анализирајќи ги сите сценарија што Сорос ги има спроведено во повеќе држави во светот преку валутни шпекулации, како што се Англија, Германија, Јапонија, Полска, наидов на едно сценарио кое...
 • Европска патриотска пролет
  04.01.2017 - 15:19
  Новата 2017 година ќе биде година на нови политички почетоци во Европа и во светот. Вистинска патриотска пролет ќе го разубави отапеното и дегутантно политичко сивило кое полека, но сигурно светот го...

Pages