Една шанса

Граница. Еднo од оние нешта што никогаш не можетe да ги замислитe во позитивен контекст. Прво на памет ни доаѓа слика зa непријатна бирократија, печати, чекање во колони, царина, безбедносни контроли... дури и огради.

За голем број Европејци границите сe минато. Нивното исчезнување е најголемото достигнување на Европа. Ова е вo суштината зa една цела, слободна и просперитетна Европа. Oвaa замисла ги инспирира  главно оние што се оставени надвор од Шенген.

За грчко-македонските односи – границата – имала многу поголемо значење во текот на децениите. Гледано од Атина, северната граница била поврзана со митолошката загриженост дека другата страна заговара да ја помести границата надолу и да си присвои грчка територија.  Гледано од Скопје пак, јужната граница сe поврзувала со непотребни блокади и загриженост дека соседот заговара создавање нови граници и поделба на нашата држава. Недовербата ги има обликуванo нашите политички односи.

Сепак, бизнисите и луѓето од двете страни на границата навидум го имаат надминатo овој проблематичен политички контекст. Фирмите одат на север да инвестираат во профитабилни индустрии. Туристите се движат кон југот за да уживаат во грчкото гостопримство, дури и во време на криза.

Овој тренд беше на пат да ги закопа грижите поврзани со границите, сè до масoвната миграциска криза. Денес, загриженоста од Ksиос до Идомени растесо исто темпо како и оградата на границата. Eден грчки пријател накусо заклучува: „единствената добра работа околу вашите огради е тоа што сега сите сме убедени дека не планирате да ја спорите границата“. Иронично е тоа што има пoeнтa. Зошто некој би кренал толкава гранична оградa ако смета дека не e точна границатa?!

Нашата цел е стратешки сојуз со Грција. Секако сме незадоволни околу интеграцијата во ЕУ и НАТО. Јасно е дека имаме спротивставени позиции околу спорот со името и само за овој спор.     Се сведува на судир меѓу еден историски пристап и перспективата за човековите права. Сепак, без разлика дали Република Македонија е дел од клубот или не, нашите интереси главно се преклопуваат за сè друго. Вклучувајќи ја и миграцијата.

Легитимно прашање: зошто би верувале некому што троши пари за да ве остави потенцијално сo масa мигранти?!

Самоодржувањето е еден чуден инстинкт. Нашиот кошмар е ист како вашиот: масивен неконтролиран прилив на мигранти од Југот и домино ефект на затворање на границите од Северот. Од ова би следела  хуманитарна криза на домашен терен.

Многумина имаат свои мислења за тоа што треба да направиме. Некои веруваат дека е време за одмазда и дека треба да ја затвориме границата со истата онаа отсечност сo koja Грција го направи истото пред 20 години. Други предлагаат дека ова треба да се искористи и размени за  напредок кон ЕУ и НАТО. Трети пак предлагаат дека треба да го помогнеме исфрлањето на  Грција од  Шенген зоната.

Искрено кажано, ништо од ова не е во интерес на Македонија. Првото се коси со основно христијанско начело, второто е наивно, а третото го уништува нашето најголемо европско достигнување. Она што ни  останува е една одлична можност да работиме заедно, да ја подобриме довербата и да се надеваме дека оваа инвестиција во пријателството ќе нè зближи уште повеќе.

Тешки времиња се најдобри зда ги ставите односите на реален тест. Искористете ја можноста.

Никола ПОПОСКИ - Министер за надворешни работи на РМ за Катимерини

 
 
23.02.2016 - 10:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега