Блогерај

 • Трагедија во Унгарија: Се урна авион, загинаа две лица
  10.09.2023 - 22:03
   Авион се урна за време на аеромитинг во Унгарија, при што загинаа две лица, а четворица се повредени.Според агенцијата АФП, трагедијата се случила на аеродром, на 70 километри од Будимпешта....
 • Шолц: ЕУ треба да го одржи ветувањето за Западен Балкан
  09.05.2023 - 14:52
   Германскиот канцелар Олаф Шолц порача дека ЕУ треба да го исполни ветувањето дадено на Западен Балкан за прием на сите земји во европското семејство.Шолц рече дека во овој случај станува збор...
 • Џабе си од Скопје ако не живееш скопски
  15.08.2014 - 00:08
  Опинокот дигна револуција и ја потисна елегантната ципела од калдрмата. Старата Скопска чаршија изумре и секој занает у него затоа шо денес младиот чоек сака да носи сако, да работи у канцеларија па...
 • Зошто Охрид е празен: Сите изговори на охриѓани!
  29.07.2014 - 23:58
  Пред точно 7 дена напишав текс за промашената туристичка сезона во Охрид и како за истата охриѓани ги обвинуваат скопјани. Се надевав дека жителите на најголемиот туристички центар во Македонија...
 • Ако СДСМ е Бразил, тогаш ВМРО ДПМНЕ е Германија
  16.07.2014 - 23:35
   Политичката реалност во Македонија е многу слична на епскиот пораз на Бразил од Германија во полуфиналето на светското првенство во фудбал 2014 кое се одржува токму во Бразил.Бразил е домаќин,...
 • Југоносталгичари, ова за вас важи
  22.05.2014 - 22:40
  Роден бев и фрлен како отпадок во една држава која на мене имаше ефект како земјата на чудата над Алиса. Мојата учитељица ме вадеше за бекенбарда увек пред табла да ми опне некоја васпитна оти не сум...
 • Гугл знае што правевте вчера
  12.03.2014 - 23:43
  За оваа колумна и податоците изнесени во неа искрено и длабоко треба да му се заблагодарам на Гугл. Сте чуле за Google search history? Мики, батките од Гугл сосема посветено (со “мала” доза на...
 • За славењето на Св. Трифун и Св. Валентин
  13.02.2014 - 22:34
   Факт е дека сме во еден вид на духовно робство кое ни го наметнува западниот концепт на живеење. Речиси сите нешта се искомерцијализирани, а сето тоа не го одминало ни современиот Православен...
 • Тажна репортажа за веселите луѓе од Источна Македонија
  25.01.2014 - 01:37
  Четврт век живот ми беше потребен барем за момент да ја разгледам Источна Македонија, веројатно најнепознатиот дел на голем број граѓани, не само на Скопје, туку и на цела Македонија. А и како да не...
 • Текст од еден „скопјанец“ јеби га! Извини!!!
  16.12.2013 - 00:00
  Прекрасен текст одлично срочен нема збор, со голем дел и се сложувам, но сепак со оглед на тоа што зачестија писмата од дијаспората, внатрешноста, сметам дека треба и некој од Скопје да ви...
 • Југоносталгичари, ова за вас важи
  09.12.2013 - 23:32
  Роден бев и фрлен како отпадок во една држава која на мене имаше ефект како земјата на чудата над Алиса. Мојата учитељица ме вадеше за бекенбарда увек пред табла да ми опне некоја васпитна оти не сум...
 • Из(РОД)И
  28.10.2013 - 22:08
  Гоце Попев, одамна пензионираниот македонски фудбалски судија, кој е прокламиран навивач на Црвена звезда, во изјава за белградскиот „Спортски Журнал“ вели дека на утрешниот меч Партизан-Црвена...
 • До кога со ВАШИТЕ деца?
  17.10.2013 - 00:12
  Не напунија Србите у фудбал као порно глумица шо е напунета на крај од порно филм. За тоа сељачизмот со името нема да го дрвиме, јасно е ко ден, кажано е се. Меѓутоа она што сам можеш да си го...
 • Знамињата веќе не се веат гордо!!
  10.10.2013 - 21:32
  Зијадин Села ни ја раскажа играта… Онака мангупски, како што учел од неговиот лидер, тетовскиот фраер и ценител на скапи одела  Мендух Тачи. Од невладината „Каприкорн“ ќе стават знаме, а позади...
 • Аргументи против легализација на марихуаната
  01.10.2013 - 11:10
  Мит 1: Легализација на марихуаната заради лично поседување.Факт 1: Личното поседување и конзумирање на марихуана е штетно за другите (неконзументи).Националниот институт за здравје вели дека 1...
 • Вашата нова Југославија
  22.09.2013 - 23:58
  Деновиве читам по форумиве повторно се актуелизира и се мрчи за создавањето на некоја нова СФРЈ,(оние од Камени мост шо доручкуваа ќе умрат од среќа) додуша малку редевидирана без оние луди Хрвати и...
 • Македонци....је***и сте матер кошарци
  11.09.2013 - 22:21
   Тоа е реакцијата на српска новинарка во Литванија кога ги начекала нашите кошаркари пијани во 4-5 саат сабајле како се бркаат низ хотел по гаќи...е тогаш не, ама сега дефинитивно и ебаа матер...
 • Андреј Жерновски - градоначалник за издавање на соопштенија до јавноста
  05.08.2013 - 23:46
  И покрај тоа што сум голем противник на дел од проектот „Скопје 2014“, искрено се надевав дека Жерновски нема да биде толку луд и да реши дел од спомениците да ги сруши или пак да ги дислоцира. Но,...
 • Живиот споменик прозборе: Скопје заборави!
  24.07.2013 - 01:01
  Им предложив на моиве комшии, за деновиве, пред денот кога пред 50 години имаше голем земјотрес во Скопје, да организираме протестен настан под мотото: Скопје не се сеќава... Истo онаков “хепенинг“,...
 • Ова ли е државата во која живеам!?
  06.07.2013 - 11:31
  Нема ден од изминатите недели а јас и моите комшии да не научиме - на најстресен начин - нешто ново за нашава, очигледно, жално и поприлично корумпирана држава. Јас се уште сакам да верувам дека...

Pages