Кујна

 • Рецепт: Пилешки плескавици
  04.07.2014 - 10:40
  Направете превкусни пилешки плескавици и изненадете ги своите најблиски.Потребни Состојки400 гр пилешки гради1 јајце1-2 лажици лебни трошки1 лажица мешан сув зачин1 младо кромитчебибер по вкусмасло...
 • Посни мафини со фил од ореви
  03.07.2014 - 20:25
  Направете домашни слатки мафини...1. Сите состојки, освен чоколадата ги мешаме, сакате со рачна маталка, сакате со миксер, по желба.2. Калапите за мафини ги намрсуваме и набрашнуваме или пак директно...
 • Мислевте дека најдобрата пица се приготвува во Италија?- се излажавте
  03.07.2014 - 20:00
  Мислевте дека најдобрата пица се приготвува во Италија? се излажавте. Австралиската пица официјално е најдобра на светот. Барем така тврдат судиите на Светскиот натпревар во приготвување пица "...
 • Рецепт: Медени топчиња
  03.07.2014 - 16:40
  Направете вкусен домашен десерт, еве што ви  е потребно за медени топчињаСостојки:400 грама брашномалку сол2 лажички шеќер2 лажици квасец500 милилитри млекоМасло за пржењеМед за прелив ...
 • Направете си вкусни медени топчиња
  03.07.2014 - 15:57
  Направете вкусен домашен десерт, еве што ви  е потребно за медени топчињаСостојки:400 грама брашномалку сол2 лажички шеќер2 лажици квасец500 милилитри млекоМасло за пржењеМед за прелив ...
 • Направете си вкусни пилешки кебапи во сланина
  03.07.2014 - 13:27
  Направете вкусни пилешки кебапи во сланина, еве што ви е потребноСостојки: - 800 грама пилешко бело месо- 1 главица кромид- 100грама сланина- 1дл минерална вода- малку сода бикарбона- 2 лажици...
 • Печурки на путер
  02.07.2014 - 15:22
  Состојки 1 лажичка мелен црн бибер 1 лажица вегета 30 гр. путер 1/2 стар кромид марула (2 листа) масло за готвење (многу малку масло) 1/2 свежи шампињони (пола паковање) 4 чешниња лук...
 • Ммм... Домашни ишлери
  01.07.2014 - 19:39
  Како да направите домашни ишлери? За тестото:140 гр путер200 гр брашно70 гр шеќер во прав1 жолчка3 лажици какаоЗа крем  3 јајца150 гр шеќер100 гр путер1 кесичка ванилин шеќерПодготовка...
 • Сникерс торта
  01.07.2014 - 18:22
  Направете вкусна сникерс торта, еве што ви е потребноСостојки:200 гр несолени кикирики10 белки 10 лажици шеќер  5 лажици брашно200 гр мелени кикирикиПоловина кесичка прашок за пецивоЗа...
 • Направете вкусни рафаело бомбици
  01.07.2014 - 13:51
  Направете вкусни рафаело бомбици, еве што се вие потребно.Состојки:- 200 грама бисквити-100 грама Кокосово брашно150 грама лешник200 грама маргарин100 милилитри млеко400 грама шеќер во правПодготовка...
 • Домашен чипс во микро
  30.06.2014 - 16:25
  Направете си домашен чипс во микро.Состојки: 1 компирмешан сушен зачин по вкусмалку маслохартија за печењемикровална печкаПодготовка: Морате да го пробате чипсов. Единствен услов за...
 • Прсти да излижеш: Направете вкусен Цезар сендвич
  30.06.2014 - 11:21
  Направете вкусен Цезар сендвич , еве што ви е потребно:Состојки:2 филети од пилешко бело месолажичка масломала главица марула2 лажици јогуртлажица рендан пармезан + неколку листови за декорација....
 • Направете си вкусна непечена бисквит торта
  30.06.2014 - 10:09
  Направeте вкусна торта која не треба да ја печете. Еве што ви е потребно за една непечена бисквит торта.Состојки:500гр. бисквити1 литар млеко6 лажици шеќер1 пудинг од ванила1 пудинг од чоколадо100гр...
 • Сладолед од лубеница и чоколадо
  29.06.2014 - 15:48
  Состојки250 мл слатка павлака1 поголемо парче лубеница50 гр чоколадопрстофат циметСе вадат семките од големото парче лубеница (отприлика 1/8 од целата лубеница) и се блендира. Во сад се става во...
 • Направете вкусна сладолед торта
  29.06.2014 - 12:55
  Сладолед торта за топлите летни денови. Еве што треба да набавите...За кора:-6 белки-6 лажици шеќер-6 лажици брашно-3дл млекоЗа фил:-6 жолчки-10 лажици шеќер-6дл млеко-250гр маргарин-1 пудинг од...
 • Како да направите идеално лиснато тесто
  29.06.2014 - 12:05
  Ви претставуваме брз и едноставен начин за подготовка на лиснато тесто од кое можете да направите и слатки солени печива.Иако владее мислењето дека ова тесто е тешко за подготовка, сепак постои лесен...
 • Рецепт: Брзи мини пирошки
  28.06.2014 - 15:47
  Вкусен и многу лесен рецепт!1. Во длабок сад најпрво ги матиме трите јајца.2. Потоа го додаваме сирењето претходно добро изгмечено, ставаме малку сол, половина лажичка сода бикарбона, како и брашното...
 • Рецепт: Плескавици со компири и кашкавал
  28.06.2014 - 15:40
  Подгответе вкусни плескавици со компири и кашкавал.Кромидот се сецка на ситни коцкички и малку се пропржува, колку да омекне. Компирите убаво се пасираат и се додава ренданиот кашкавал, 1 јајце,...
 • Прсти да излижеш: Направете си солени сусам бомбици
  26.06.2014 - 15:13
   Направете домашни солени сусам бомбички, еве што вие потребно...Состојки: 250гр солен кекс100гр маргарин100гр ситно мелена шунка150 гр павлака100гр подпечен сусам1 лажица мајонезПодготовка...
 • Домашно тесто за пица
  25.06.2014 - 20:00
  Највкусните пици се прават со домашно тесто за пица. Се припрема брзо, а останатите состојки за пица ги оставаме на вашата имагинација и вкус.Измешајте 1 децилитар вода и 1.5 децилитри млеко,...

Pages