Кујна

 • Рецепт: Домашни Баунти чоколатца
  17.06.2014 - 13:49
  Направете вкусни домашни Баунти чоколадца за само десетина минути, еве што вие потребно.Потребни состојки: 200 мл млеко150 гр кокос400 гр шеќер во прав400 гр чоколадоПодготовка: Во сад...
 • Прсти да излижеш - направете си вкусна салата со туна
  16.06.2014 - 12:05
  Направете вкусна салата од туна, еве што ви е потребно.- една конзерва туна ( употребувам сецкана туна во маслиново масло ),- 150 гр маслинки веќе исчистени од семките ( зелени за подобар изглед на...
 • Неверојатен напиток кој брзо ги топи килограмите
  15.06.2014 - 22:26
  Голем дел од нас периодов мака мачат со килограмите и желбата на туристичките места да изгледаат привлечно во костимите за капењеПрес24 Ви препорачува освежителен пијалок, кој не само што е одличен...
 • ВИДЕО: Како да изберете зрела и сочна лубеница?
  15.06.2014 - 15:44
  Доаѓа летото, а со летото и друго очекување, слатката лубеница. Лубеницата е како дар од Бога за летните горештини. Но не секогаш сте сигурни дали ќе го добиете она што сте го сакале кога ќе ја...
 • Рецепт: Ледени коцки кафе
  15.06.2014 - 14:59
  Ледена коцка во која можете да уживате ставајки ја во вашето обично турско кафе или онака додека работите, а немате време да седнете да пиете кафе земети си една коцка и уживајте. Водата и...
 • Рецепт: Пина колада
  15.06.2014 - 13:46
  Состојки45 мл Бел рум90 мл Кокосов крем180 мл сок од ананаспарче ананас и цреша за декорацијакршен мразНачин на подготовкаСтавете ги сите состојки во сад и измешајте ги со електичен блендер....
 • Летни срциња
  15.06.2014 - 13:36
  Во сад се растопува чоколадото со лажица масло (дава сјај и добра структура иако може да се подготви и без тоа). Кога е скоро растопено се додава и румот, се промешува и се вади од огнот.Во калапите...
 • Сангриа- освежителен летен пијалок
  14.06.2014 - 15:43
  Она што ви е потребно за да го подготвите овој летен освежителен пијалок е:1 јаболко200 гр. излупена диња100 гр. шеќер1 ванилин шеќер700 мл. црно вино50 мл. амарето300 мл. вода300 гр. праскиПрипрема:...
 • Летна манџа
  14.06.2014 - 13:20
  Кромидот го сецкаме ситно и го ставаме во претходно загреана тава со зејтинот и го запржуваме малку да порумени. Го додаваме и месото и зачините. Пржиме околу десетина минути и го додаваме модриот...
 • Видео рецепт: Цезар салата
  14.06.2014 - 13:03
  Летната сезона е карактеристична за салатите. Цезар салатата е совршено решение со парчиња потпечен леб, пилешко и богат вкусен прелив.Извор: Мои Рецепти
 • Топло - ладно
  13.06.2014 - 19:46
  Во овие жешки денови топло - ладно колаче е најдобриот избор. Еве како да го направитеПотребни состојки:  500 гр чоко­ладо• 10 јајца• 125 гр путер• 200 гр бра­шно• 10 лажици...
 • Рецепт: Селското месо
  13.06.2014 - 14:21
  Направете го македонскиот специјалитет за вашето семејство, а тоа е селското месо, еве што ви е потребно.Сотојки: • 200 гр свин­ско месо• 200 гр теле­шко месо• 200 гр пиле­шко месо•...
 • Најдобри мезиња за фудбалските натпревари на СП Бразил
  13.06.2014 - 11:40
  Додека познатиот светски гастроном Џејми Оливер предлага да уживаме во ајвар и ќебапи за време на фудбалските натпревари, Press24 со своја листа на мезињаПилешки прстиПилешкото бело месо се сече на...
 • Пилешко со кари
  12.06.2014 - 20:02
  Еве што ви е потребно за да приготвите вкусно пилешко со кари.Состојки:• масло• 1 кро­мид, ситно сеч­кан• 2 големи лажици кари паста• 4 домати, сеч­кани• 4 пар­чиња пиле­шки стек...
 • Подгответе си вкусна летна бајадера
  12.06.2014 - 13:23
  Сите сакаме бајадера, а сега кога ни доаѓа летото, може да си направите вкусна летна бајадера, која ќе ве воодушеви со својот вкус.За подготовка ви се потребни: 1л. млеко, 200грама шеќер, 250грама...
 • Компот од вишни
  12.06.2014 - 11:56
  Покрупни вишни се мијат,им се отстрануваат рачките, се редат во тегли и се додава по 1 лажица шекер во секоја тегла (а може да се прелијат со сируп од шекер) Се дополнуваат со вода и се варат 20 мин...
 • Туна салата со макарони
  12.06.2014 - 10:20
  Овој оброк е идеален за појадок или како вечера, а за подготовка нема да потрошите повеќе од 30 минутиКонзервираната туна е достапна во сите маркети. Се приготвува на различни начини, а ние денеска...
 • Ммм...прсти да излижеш - направете си мафини со цреши
  12.06.2014 - 10:16
  Подгответе си вкусни мафини со цреши и уживајте во одличниот вкус. За подготовка ви се потребни 4 јајца, 1 ванила, 1 мало лажиче пециво, 5 лажици шеќер, 100 грама путер, 1 лажица шеќер од цреша, 150...
 • Пет чекори до идеална летна салата
  11.06.2014 - 11:17
  Како да готвите здраво и брзо во летните горештини, а истовремено да не внесувате многу калории – решението се летните салати со состојки кои периодов ги има во изобилиеЛето е, надвор температурите...
 • Домашен еурокрем со путер и лешници
  10.06.2014 - 20:24
  Рецептот го видов на интернет па решив и јас да го пробам и за среќа убаво излезе. Лешниците се мелат во машинка (или блендер). Какаото, брашното и шеќерор во прав ги мешаме заедно и во нив додаваме...

Pages