Скандал во Варшава: Рускиот амбасадор спречен да положи цвеќе на воените гробишта

 

Гневна толпа го спречила рускиот амбасадор во Полска, Сергеј Андреев, да положи венец на воените гробишта на советските војници во Варшава на Денот на победата, пренесува РИА-Новости.

Толпата ја опколила руската делегација која пристигнала на гробиштата на церемонијата утринава и побарала од Андреев и од другите во делегацијата да ги тргнат лентите на Свети Ѓорѓија, кои во Русија се симбол на победата во Втората светска војна.

Амбасадорот одбил да ја симне лентата и морал да ги напушти гробиштата без да положи венец. Во изјавата за РИА, Андреев рекол дека не бил повреден за време на инцидентот.

„Овој пат јасно е дека имаше прецизна директива, а полицијата не опколи, па демонстрантите не стигнаа до нас“, рече шефот на дипломатската мисија.

На видеото објавено од РИА-Новости е снимен моментот кога Андреев бил опколен од демонстранти кои извикувале антируски слогани. На гробиштата е забележливо големо медиумско присуство, а локалните новинари очигледно очекувале инцидент.

Според Андреев, тој му се обратил на висок полициски службеник на церемонијата со прашање дали тоа што се случува е во согласност со законот.

Полицискиот службеник му рекол дека „се случува е официјален настан санкциониран од кабинетот на градоначалникот“, дека демонстрантите не го кршат законот, и му советувал да си замине и да се врати во друга пригода.

Андреев истакна дека оваа непријатна епизода нема да ги исфрли од колосек руските дипломати.

„Без разлика какви провокации приредуваат нашите злонамерници, ова секогаш ќе биде наш празник, ова е наша победа и победата секогаш ќе биде наша“, истакна рускиот амбасадор.

Претходно утринава, шефот на Бирото за меѓународна политика во кабинетот на полскиот претседател, Марчин Пжидач, изјави за ТВН24 дека полдските власти ја сметаат желбата на Андреев да положи цвеќе на спомен-гобиштата за „провокација“ и изрази надеж дека тоа нема да се случи.

Пжидач, исто така, не ја исклучи можноста за меѓусебно отповикување на амбасадорите со Русија во блиска иднина.

Минатата година Андреев беше нападнат и полеан со црвена боја додека се обидуваше да им оддаде почит на советските војници кои ги загубија животите ослободувајќи ја Полска.

09.05.2023 - 13:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега