Кујна

 • Најдобри мезиња за фудбалските натпревари на СП Бразил
  13.06.2014 - 11:40
  Додека познатиот светски гастроном Џејми Оливер предлага да уживаме во ајвар и ќебапи за време на фудбалските натпревари, Press24 со своја листа на мезињаПилешки прстиПилешкото бело месо се сече на...
 • Пилешко со кари
  12.06.2014 - 20:02
  Еве што ви е потребно за да приготвите вкусно пилешко со кари.Состојки:• масло• 1 кро­мид, ситно сеч­кан• 2 големи лажици кари паста• 4 домати, сеч­кани• 4 пар­чиња пиле­шки стек...
 • Подгответе си вкусна летна бајадера
  12.06.2014 - 13:23
  Сите сакаме бајадера, а сега кога ни доаѓа летото, може да си направите вкусна летна бајадера, која ќе ве воодушеви со својот вкус.За подготовка ви се потребни: 1л. млеко, 200грама шеќер, 250грама...
 • Компот од вишни
  12.06.2014 - 11:56
  Покрупни вишни се мијат,им се отстрануваат рачките, се редат во тегли и се додава по 1 лажица шекер во секоја тегла (а може да се прелијат со сируп од шекер) Се дополнуваат со вода и се варат 20 мин...
 • Туна салата со макарони
  12.06.2014 - 10:20
  Овој оброк е идеален за појадок или како вечера, а за подготовка нема да потрошите повеќе од 30 минутиКонзервираната туна е достапна во сите маркети. Се приготвува на различни начини, а ние денеска...
 • Ммм...прсти да излижеш - направете си мафини со цреши
  12.06.2014 - 10:16
  Подгответе си вкусни мафини со цреши и уживајте во одличниот вкус. За подготовка ви се потребни 4 јајца, 1 ванила, 1 мало лажиче пециво, 5 лажици шеќер, 100 грама путер, 1 лажица шеќер од цреша, 150...
 • Пет чекори до идеална летна салата
  11.06.2014 - 11:17
  Како да готвите здраво и брзо во летните горештини, а истовремено да не внесувате многу калории – решението се летните салати со состојки кои периодов ги има во изобилиеЛето е, надвор температурите...
 • Домашен еурокрем со путер и лешници
  10.06.2014 - 20:24
  Рецептот го видов на интернет па решив и јас да го пробам и за среќа убаво излезе. Лешниците се мелат во машинка (или блендер). Какаото, брашното и шеќерор во прав ги мешаме заедно и во нив додаваме...
 • Гответе здраво и брзо - 5 чекори до идеална летна салата
  10.06.2014 - 15:59
  Како да готвите здраво и брзо во летните горештини, а истовремено да не внесувате многу калории – решението се летните салати со состојки кои периодов ги има во изобилие Лето е, надвор...
 • Алкохолен сладолед неизоставен дел од вашиот топол ден- еве како да го направите
  10.06.2014 - 14:50
  Прво правило за претстојното лето – алкохолниот сладолед мора да биде неизоставен дел од вашиот топол ден. Лесно се подготвува и доволно е да набавите неколку интересни стапчиња, калап за подготовка...
 • Полнети пиперки
  10.06.2014 - 12:30
   СОСТОЈКИ:- помала главица кромид- 300/500 гр. мелено месо- ориз,масло,7-8 бабури- магданос- вегета или сол,црн бибер- парчиња компир или патлиџан (за затворање на пиперките)Се дроби поситно...
 • Крем супа од компири и праз
  09.06.2014 - 19:45
  Еве како да направите вкусна крем супа од компири и празПотребни состојки: 2 лажици несолен путер500 г ситно сечкан праз (само белите и бледозелените делови)700 г компири, сечени на коцки1...
 • За ручек подгответе вкусни шпагети Карбонара
  09.06.2014 - 16:04
  Направте вкусни карбонара шпагети. Потребни состојки: 1 пакување шпагети тестенини, сварени според упатството4 јајца3/4 чаша миксиран крем3/4 сецкана сланина1/2 чаша рендан пармезан2...
 • Слободно можете да си јадете- пуканките не дебелеат
  09.06.2014 - 13:58
  Многумина мислат дека пуканките дебелееат, но не е така. Слободно можете да си јадете пуканки.Иако се богати со енергија, пуканките се одличен дополнителен извор на растителни влакна, кои нам денес...
 • Покажете се во кујната- подгответе Лахмаџун
  09.06.2014 - 13:40
  Ако досега сте немале прилика да пробате турска пица, позната како лахмаџун, време е да го сторите тоа.Еве уште подобра идеја како да се искористи убавото време - поканете го друштвото и покажете се...
 • Направете брз чоколаден колач со банани и кокос
  09.06.2014 - 12:27
  За да го направите овој брз и вкусен колач со банани и кокос ви се потребни неколку банани, чоколадо за готвење, кокос, мрвици, мелени ореви, бадеми или лешници.Најпрвин добро го...
 • Македонска класика: Тавче гравче
  09.06.2014 - 10:55
  Потребни состојки:500гр грав250гр масло3 главици кромид2 суви пиперки1 главица луксолцрвен пипермагданосцрн пиперГравот се вари, но да се внимава да не е преварен. Во земјена тава се става маслото и...
 • Македонска плескавица
  08.06.2014 - 22:15
   Потребни состојбкималку мала лажица Црн пипермалку   Сол700 грама Свинско мелено2   Пикантно пиперче/ња100 милилитри Масло100 грама Кромид50 милилитри Кајмак1 лажица Вегета1  ...
 • Слатко од јагоди
  08.06.2014 - 21:49
  Растворете го лимонтусот во водата. Ставајте од исчеистените јаготки во течноста 30на секунди, па потоа редете ги во подлабоко и поголемо тенџере. Ред јаготки, кои ќе ги попрскате со исцеден сок од...
 • Направете вкусен овошен колач со праски
  06.06.2014 - 13:45
  Направете вкусен овошен колач со праски за секоја пригода.Еве што ви е потребно за подготовка на истиот:2 готови теста за торта2 ванила пудинг1 литар млеко4 лажици шеќер200 гр шеќер во прав2 лажици...

Pages