Став

 • Драган Павловиќ Латас: Раѓање
  18.11.2013 - 00:28
  Не има се помалку. Да. Секоја година Македонците се на број помалку од минатата и се така по ред. Со години. Ако вака продолжи, за помалку од педесет години Македонците ќе паднат под половина од...
 • Влатко Ѓорчев: Заев - лажење в лице без усул
  16.11.2013 - 13:43
  Јасна е работата. СДСМ ќе дава нереални ветувања, безобразно ќе лаже, ќе манипулира, а с` со цел да го поправи изборниот резултат на следните парламентарни избори, кога и да се случат. Веќе станува...
 • Марјан Николовски: СДСМ Античка
  05.11.2013 - 23:26
  Човек просто да не може да си дојде на себе. Оние што ја измислија наводната антиквизација и веќе пет години тврдат дека власта ја спроведува како државна политика, која патем нели беше причина за...
 • Драган Павловиќ Латас - Дебата
  03.11.2013 - 23:42
  Кај ја најдоа баш Шекеринска да прозива други кој колку имал, колку трошел, и од каде му се парите. Тој што е проектант на планот гарант не е од тука. Пак СеДеСето решило да се ангажира некој од...
 • Илија Димовски: Да ја обединиме сликата за Македонија
  31.10.2013 - 12:36
  Македонската левица (или барем оние што с` уште се препознаваат и се прозиваат под тој термин) очигледно има сериозни проблеми да го прифати плурализмот на македонското општество денес и во минатото...
 • Драган Павловиќ Латас: Пресуда
  28.10.2013 - 10:00
  Пак маици. Печатени некаде, од некого, а ги платил некој. Се е непознато.Само глумците се исти. Целата екипа. Ако те удри длабок сон, и се разбудиш, да речеме, после десет години, ништо немаш...
 • Марјан Николовски: Зошто не бев на протестот за Кежаровски?
  25.10.2013 - 18:38
  Уште пред да се случи протестот за Томислав Кежаровски ги знаев насловните страници на одредени медиуми и интернет портали во Македонија. Иако исценираниот план не одеше како што треба, сепак тоа не...
 • Марјан Николовски: Протестниот бал на бламот
  15.10.2013 - 23:02
  Не знам, но така сум слушнал. “Само првиот милион бил нелегален… сите други биле легални”… Се разбира ако не те фатат…И што беше поентата на денешниот протест пред основниот суд во Скопје?...
 • Александар Спасовски: Љубчо пред гол со пета
  14.10.2013 - 10:56
  Љубчо наeднаш стана главен играч во опозицијата. Вплеткувањето на Шиповиќ во наводен криминал тежок милион евра од Љубчо направи човек кој ќе ги влече конците на Бихаќка во наредните неколку месеци....
 • Драан Павловиќ Латас - Популизам
  13.10.2013 - 23:45
  Ете, дојде време, комунистите да им префрлаат на демократите дека применувале популизам. А комунизам е втор збор за популизам, по дифолт. Што ли мака ги натерало во СеДеСето да фрлаат камен врз себе....
 • Драган Павловиќ Латас - Морално
  06.10.2013 - 23:43
  Во принцип, приказните за моралот се, сами по себе, неморални. Како што насилствата во името на демократијата, врз другите кои не ја прифаќаат вашата демократија, се недемократски. Но, на крајот...
 • Драган Павловиќ Латас - Лидер
  29.09.2013 - 23:12
  Ќе вадиме 40 дена откако Жерновски ни забрани кучињата да лајат, а алиштата да се сушат на балкони. И, нема ден тагата да запре.Тоа се две единствени проактивни одлуки кои тој и неговиот Совет на...
 • Латас: Вечерна школа
  22.09.2013 - 23:28
  Е таман се понадевав на бурна и борбена есен, и - статива. Ништо.А убаво почна. Разиграно и срчано уште во петинг фазата.Се закрви работата околу извештајот на комисијата за ланскиот 24 декември....
 • Марјан Николовски: Од романот “Премиерот мене ми пишува”
  07.08.2013 - 12:47
  Власта исече пет дрвја во центарот на градот, а Божин Павловски не се јави. Не се јави да објасни како тоа влијае на уништување на националниот идентитет на македонскиот народ. А, сигурен сум дека...
 • Илија Димовски - Заев: Зоран Заев ќе ја изгуби поддршката
  05.08.2013 - 23:58
  Деновиве читам како Зоран Заев ја повторува својата теза дека доколку СДСМ победи на избори, а тој стане премиер, нивниот мандат немало да трае долго зашто поради сериозните реформи, граѓаните немало...
 • Марјан Николовски: Синодалниот грев кон Австралија
  30.07.2013 - 12:38
  Поминаа речиси седум месеци од како што тогаш ја нарекоа, историска шанса за надминување на најсериозното внатре-црковно прашање во МПЦ, кое тлее со децении. Денес, половина година подоцна...
 • Александар Спасовски: Гурманот од МАНУ
  20.07.2013 - 11:55
  Не е исто да се биде гурман и боем. Иако и двајцата уживаат во кафеана пред полна чинија и со чашка квалитетен алкохол, крајот на забавата ја дава рзликата. Гурманот јаде, а боемот плаќа. Проблемот...
 • Иван Антоновски: Шчо напраифме со лустрацијата и шчо требит да напраиме?
  12.07.2013 - 00:57
    Лустрирањето на еден од основоположниците на современата македонска книжевност и култура, академикот Славко Јаневски, онака срамно како што беше изведено, претставува чин со кој од страна на...
 • Уна Николоска: Растењето боли2 - Калимеро не биди глуп
  06.07.2013 - 11:11
  1. Кога бев помала, актуелно беше собирањето на сликички во албуми насловени како: Принцези, Брац, Винкс и многу други чии имиња не ги паметам. Сликичките се купуваа во пакетчиња, ,,на слепо‘‘ - не...
 • Марјан Николовски: Славјан од бирото зад тајните служби
  02.07.2013 - 00:55
  “Ќе се покриеме со портокалов мрак”. Видиш… Тоа е таа реченица што го прави Славко Јаневски визионер… Далекупогледен… Ма го прави Светец…  Таа е таа реченица која деновиве е најцитирана. Чудно....

Pages