Став

 • Влатко Ѓорчев: Драги наши ракометари
  24.01.2015 - 11:30
  Влатко Ѓорчев за ДневникБи сакал да ви напишам неколку работи. Би сакал да слушнете неколку зборови да ги имате во глава. Да размислите 5 минути во тишина.Вие сте синовите на Македонија. Целиот наш...
 • Белградски пашалук
  23.01.2015 - 10:37
  Ако Жељко Јоксимовиќ ја напуштил Македонија тогаш државата да му го ковертира казнениот налог до 150 евра и заедно со фотографијата да му го достави во Србија. Во предвидениот рок ако не го плати...
 • Марјан Николовски: Автокефалност на сто метри со пречки
  23.12.2014 - 23:30
  Знаејќи го личниот став на Архиепископот Стефан во поглед на идејата за помилување на неговиот некогашен наследник во Брегалничката епархија можам само да претпоставам каков бил разговорот со...
 • Александар Спасовски: Го сакаат ГТЦ само во прва смена
  20.12.2014 - 12:04
  Пред некоја вечер бев на една предновогодишна забава во еден ресторан во ГТЦ. Се паркирав на полупразниот мрачен и  тесен паркинг во подрумот и тргнав кон ресторанот сместен на првиот кат. Влгов...
 • Александар Спасовски: Незадолжителен државен испит
  14.12.2014 - 15:00
  Државниот испит не треба да биде задолжителен. Ако веќе студентите се цврсто решени дека не сакаат да полагаат државен испит, мислам дека Владата може да направи компромис и оваа реформа да ја...
 • Зошто сум за државен испит
  12.12.2014 - 13:41
  Денеска сакав да пишувам за објавувањето на извештајот на американскиот Сенат за методите за измачување приведени лица од страна на американската разузнавачка агенција ЦИАТочно е дека ова е стара...
 • Каде греши Владата
  11.12.2014 - 11:53
  ОСНОВНИТЕ ЧОВЕЧКИ ПРАВАНајлегитимно право на секој граѓанин во секое демократско општество, е правото на протест. Тоа право им припаѓа и на студентите во Македонија, но и на граѓаните на Фергусон....
 • Марјан Николовски: Распеани режимлии
  06.12.2014 - 14:22
  “Се што е добро направено во Македонија, направено е без народот.”   Звучи како цитат на Хо Ши Мин, ама не е. Наш е. Домашен. На Фрчко, професорот по меѓународно право е. Изворно...
 • Марјан Николовски: Живеј!!!
  25.11.2014 - 22:55
  Ете и Папата кажа дека сме болни. Но, добро е, не стави на куп со сите православни. Тврди дека православието не било во заедничарење со неговиот Престол. Дека не го почитувале како Поглавар на...
 • Млада партизанка “Прада” носила!
  14.11.2014 - 13:24
  Ете и тоа бидна. Заврши уште една рунда во рингот на Метју Нимиц во Њујорк. Со нокаут за македонското новинарство. Ако тоа воопшто и може да се нарече новинарство.Се ми се чини дека во овој процес...
 • Човек бомба!
  08.11.2014 - 20:49
  Опозицијата го има слоганот за следните избори. Се чека само некој да ја состави технички владата, откако претходно Заев ќе се саморазнесе на “илинденска”. Одговорност со коминике број 3 ќе преземе...
 • Активноста не се најавува со тапани
  31.10.2014 - 20:40
  Одговорноста на Собранието на Република Македонија во функционирање на политичкиот систем на државата е голема. Таа е сплет од одговорноста на сите пратеници и пратенички групи, личната одговорност и...
 • Каде исчезна политиката?
  31.10.2014 - 17:17
  Како се случи есента, традиционално најжешкиот период од политичката сезона, да биде лишена од каква било политичка содржина? Во историјата на современата македонска демократија убедливо никогаш...
 • Требало да им попуштаат како на мали деца
  21.10.2014 - 23:38
  Илија Димовски за Дневник Тешко им било во опозиција. Нервозни се зошто не успевале да ги наметнат своите ставови и политики. Требало да ги разбереме и да им се смилуваме. Сите ние, сите граѓани...
 • Падот на една лажна опозициска платформа
  14.10.2014 - 16:31
  Општина Центар го евидентира секое движење низ боемската улица во Дебар Маало. Прецизно со фотографии. Кој, кога, со кого, како…  Ако е за некоја уметничка колекција, добро е… зошто да не. Но,...
 • Кирил Спироски: Младите да останат во Македонија и тука да ја градат својата иднина
  24.09.2014 - 20:32
  Параметрите кои странските водечки организации ги соопштуваат за македонската економија не можат да се игнорираат. Точно е тоа што го вели претседателот Иванов, дека тоа е основата за младите да...
 • Марјан Николовски: Отпораши на новото време
  23.09.2014 - 23:56
  Има нешто чудно во македонското општество. Нешто што низ процес на опсервација може да произведе нов филозофски правец. Ма една нова “култура” на живеење. Еден општествен процес кој, како за се друго...
 • Да ми се фатите за Путин
  07.09.2014 - 14:08
  Од денес ќе си го викам Путин. Спокојот. Да не мислите дека на нешто друго мислам? Не, не мислам на соработников, на спокојот си мислам. Можете слободно да ми се фатите за спокојот, сите вие што како...
 • Нина Лековска: Секој треба да знае да танцува
  30.08.2014 - 13:39
  Пред некој ден бев на свадба, честито нека им е на младите, еден период додека седев ги гледав гостите, оние кои седеа и останатите различни генерации кои се забавуваа на подиум на разновидна музика...
 • Марјан Николовски: СПЦ тргна кон поништување на МПЦ
  27.08.2014 - 14:06
  Синодот на СПЦ во проширен состав, а во СПЦ тоа подразбира учество на Иринеј Буловиќ, донел одлука да го расчинува Поглаварот на МПЦ, Стефан. Ќе спроведуваат владиците од пашалукот црковен суд за...

Pages