Зуењето во ушите укажува на сериозни болести: Оваа состојба не треба да се игнорира

Ова чувство може да биде навистина непријатно, но зуењето во ушите може да биде еден од првите симптоми на срцеви заболувања, хормонални промени и други здравствени нарушувања.

Честото ѕвонење, зуењето или тинитус може сериозно да влијаат на квалитетот на вашиот живот. Околу 10 до 15 проценти од луѓето страдаат од тинитус, а оваа состојба може да биде многу непријатна, често вознемирувачка.

Тинитусот може да биде повремен или постојан проблем, но бидејќи всушност не е болест, нема лек. Тоа може да се ублажи со лекување на основната болест, па носењето слушно помагало го ублажува тинитусот во дури 50 проценти од случаите.

Кои болести и состојби предизвикуваат тинитус?

Според Јеил, оваа штета може да дојде од нешто толку мало како акумулација на ушната маст, или може да биде резултат на болест или нарушување, како што се:

 • невролошки проблеми, вклучително и повреда на главата;
 • срцева болест;
 • инфекција на увото или синусите;
 • нарушување на внатрешното уво;
 • висок холестерол;
 • состојба на тироидната жлезда;
 • хормонални промени;
 • фибромијалгија;
  нарушување на темпоромандибуларниот зглоб;
 • несакан ефект или реакција на лекови на рецепт;
 • проблеми со циркулацијата.

Што го влошува тинитусот?

Има многу работи на кои луѓето страдаат од тинитус, но добро е да се знае дека позадинските звуци ги намалуваат. Ова се некои од работите што го влошуваат.

Гласни звуци

Бучавата од машините, премногу гласните слушалки или концертот може да предизвикаат ѕвонење и тинитус. Заштитете ги ушите со чепчиња за уши и намалете ја јачината на звукот секогаш кога можете.

Лекови

Оваа широка листа вклучува антибиотици, антидепресиви, диуретици, лекови против рак, нестероидни антиинфламаторни лекови и високи дози на аспирин. Честопати симптомите ќе исчезнат кога ќе престанете да го земате лекот.

Стресот

Да, ако сте вознемирени и зуењето во вашите уши ќе биде погласно. Обидете се да се опуштите со вежбање, длабоко дишење, масажа… што и да ве релаксира е добро.

Проблеми со вилицата

Зглобот на вилицата ги дели нервите и лигаментите со внатрешното уво. Така, проблемите со вилицата можат да предизвикаат и проблеми со ушите – исто толку и болка како звуците.

Восок во ушите

Церуменот ги штити ушите од пенетрација на нечистотија, но понекогаш има едноставно премногу. Посетете лекар за да го решите проблемот бидејќи ставањето стапче во увото може само да предизвика повеќе проблеми.

Висок притисок

Посетете го вашиот лекар за да добиете лекови за контрола на високиот крвен притисок ако забележите дека тоа е чест проблем. Зуењето може да биде предизвикано и од премногу низок притисок.

Инфекции

Понекогаш зуењето во ушите се појавува веднаш по настинката. Треба да престане во рок од една недела, а ако не, посетете лекар.

Недостаток на железо

Некои студии покажуваат дека тинитус може да биде предизвикан и од недостаток на железо, односно анемија.

23.01.2024 - 13:59

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега