Причини зошто постојано ви е ладно

Сосема е нормално да ви биде ладно во текот на зимата, но може да има основна причина ако секогаш ви е ладно. Постојат неколку причини зошто постојано ви студи.

Бета блокатори

Бета-блокаторите, како што е метопрололот, може да влијаат на количината на крв што допира до вашите раце и стапала, предизвикувајќи им студено. Овие лекови го забавуваат срцето, го подобруваат протокот на крв и го намалуваат крвниот притисок.

Дехидрација

Неможноста да се загреете може да биде знак дека треба да пиете повеќе вода. Водата, која помага да се регулира температурата на вашето тело, сочинува повеќе од две третини од вашата телесна тежина.

Ако сте соодветно хидрирани, водата ќе ја зароби топлината и полека ќе ја ослободи, одржувајќи ја вашата телесна температура во удобната зона. Со помалку вода, вашето тело е почувствително на екстремни температури.

Хипотироидизам

Да се ​​биде ладно цело време е вообичаен симптом на хипотироидизам, што значи дека вашата тироидна жлезда лачи ниско ниво на тироиден хормон. Речиси 5% од луѓето во САД имаат хипотироидизам.

Вашиот метаболизам се забавува без соодветно ниво на тироидни хормони, што ве спречува да произведувате доволно топлина.

Анемија со дефицит на железо

Анемијата со дефицит на железо е една од најчестите причини за постојано чувство на студ. Железото им помага на вашите црвени крвни зрнца да носат кислород низ телото за да произведуваат топлина.

Ниското ниво на железо може да ја забави тироидната жлезда, што ќе доведе до хипотироидизам и ќе направи да чувствувате студ.

Недостаток на сон

Недоволното спиење предизвикува хаос на вашиот нервен систем, што може да ги промени системите за регулирање на температурата на вашето тело.

Истражувањата покажаа дека недостатокот на сон може негативно да влијае на вашиот метаболизам. Метаболичката дисфункција може да доведе до чувство на студ.

Слаба циркулација

Проблемот со циркулацијата што ја спречува крвта да стигне до вашите екстремитети може да биде виновник ако вашите раце и стапала се ладни, но другите делови од вашето тело се топли.

На пример, Рејновиот синдром предизвикува привремено стегање на крвните садови во вашите раце и стапала кога ќе почувствуваат студ.

Срцевите заболувања и пушењето исто така можат да предизвикаат проблеми со циркулацијата. Срцевите заболувања предизвикуваат вашето срце да не пумпа толку ефикасно, а пушењето ги стеснува вашите крвни садови.

 

25.01.2024 - 11:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега