Хасани ја прими првата доза од вакцината против Ковид 19

Заменик-министерот за здравство, д-р Илир Хасани денеска ја прими првата доза од вакцината против вирусот Ковид-19 на компанијата Фајзер. Неговиот термин за ревакцинација, е по 21 ден од денеска. По вакцинацијата рече дека се чувствува добро и апелираше граѓаните да се пријават за имунизација за побрзо завршување на епимидемијата од коронавирусот. 

-Текот на вакцинацијата се одвива без ниту една пречка и со планиран ритам. Приближно 1.300 луѓе досега се вакцинирани и сакам да ги охрабрам сите граѓани да го следат мојот пример, а и нашиот пример, на сите здравствени работници и да се вакцинираат. Се надевам дека останатите вакцини ќе стигнат скоро и процесот на имунизација на нашето население ќе се заврши што побрзо и да се вратиме сите во нормала, и нормален живот, рече Хасани. 

Во следните денови се чека пратката од 200.000 дози од кинеската вакцина на „Синофарм“. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

23.02.2021 - 13:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега