Путин потпиша указ за состав на новата влада на Руската Федерација

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за состав на новата Влада, откако претходно денеска Државната дума одобри 16 номинации за министри и 10 вицепремиери, пренесоа руските медиуми.

Советот на Федерацијата, Горниот дом на руската Дума, ја заврши дводневната консултација за кандидатите за позициите шефови на безбедносните агенции и специјалните служби предложени од претседателот Путин, пренесува РИА Новости.

Претседателот на Русија вечерва со посебни уредби го назначи Андреј Белоусов за нов министер за одбрана, Александар Бортников за шеф на Федералната служба за безбедност, Дмитриј Кочнев за шеф на Федералната служба за заштита, Виктор Золодов за шеф на Националната служба, а Сергеј Наришкин како шеф на странската разузнавачка служба, пренесе руската агенција.

14.05.2024 - 23:15

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега