Месечно ќе купува по еден стан во Белград: Голите фотографии ќе и донесат многу пари на Карлеуша

Српската пејачка Јелена Карлуша пред неколку дена објави дека ја отвора својата сметка на платформата Онлифенс (OnlyFans).

Јелена Карлеуша на својот инстагрампрофил сподели фотографија со логото на Онлифенс и најави дека наскоро ќе биде активна на споменатата платформа.

„Карлеушстар“. Наскоро“, напиша накратко пејачката во објавата.

Нејзината објава успеа да изненади многумина, иако е познато дека пејачката често позира разголена и споделува фотографии на социјалните мрежи.

Меѓутоа, Карлеуша не е единствената која се одлучила на овој чекор, па познато е дека бројни јавни личности одлучиле да заработат од разголени фотографии.

Платформата наменета за споделување на провокативни содржини носи и профит, бидејќи корисниците се претплатуваат на профилите што сакаат да ги следат, па заработувачката може да биде многу висока.

Пред Јелена Карлеуша сметки отворија и бројни старлети, кошаркарката Милица Дабовиќ, но и поранешната шампионка на Вимблдон Софија Жук и музичката ѕвезда Иги Азилија.

Во повеќе наврати се шпекулираше за заработувачката на јавните личности кои одлучиле да ги споделат своите разголени фотографии на оваа платформа.

Познато е дека само обожавателите функционираат како платформа каде што корисниците се претплатуваат за да гледаат содржини на одредени сметки. Како што пишуваа тамошните медиуми, претплатата варира, а заработувачката најмногу зависи од бројот на следбеници.

На пример, откако отвори сметка на Онлифенс, Милица Дабовиќ ја сподели содржината по цена од 15 долари, колку што чини претплатата, успеа да го привлече вниманието на 4.000 претплатници за еден месец, а од нејзините разголени фотографии, како што се наведува, за еден месец заработила 60.000 евра. Нејзината популарност растела, па на содржината на поранешната кошаркарка се претплатиле 9.000 луѓе, што значи дека со оваа содржина таа заработува повеќе од 136.000 евра месечно.

Претплатата за налотот на раперката Иги Азилија чини 25 долари, пишуваат медиумите, а пејачката, откако ја „експлодирала содржината“ во рок од 24 часа, заработила 307.000 долари или повеќе од 280.000 евра.

Бидејќи Јелена Карлеуша важи за една од најпопуларните пејачки на нашите простори и најследена ѕвезда која на Инстаграм ја следат повеќе од два милиони луѓе, можеме да претпоставиме дека нејзиниот профил ќе има илјадници претплатници, што ќе ѝ донесе стотици илјади евра месечно. Сепак, за точниот износ на заработувачка, како и за деталите за претплатата на платформата Only Fans, Карлеуша јавно не се изјаснувала.

14.05.2024 - 23:45

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега