ВИДЕО: Вака на дното на Охридското езеро се дочекува Стара Нова година - нуркачите запалија василичарски оган

Нуркачите од Охрид, по повод Стара Нова година, по Јулијанскиот календар, вчера на дното од Охридското езеро традиционално запалија василичарски оган.

Снимката од подводниот празничен ган, на која двајца нуркачи „пржат“ колбаси беше објавен на Фејсбук страницата Нуркачки центар „Амфора“.

„Традиционално и оваа година беше запален василичарски оган во водите на Охридското езеро. На православните верници им ја честитаме Стара Нова година и Василица“, порачаа охридските нуркачи.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.01.2021 - 08:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега