СЗО: Повеќе од половина од светот е изложен на ризик од мали сипаници


Светската здравствена организација (СЗО) издаде предупредување дека до крајот на 2024 година, повеќе од половина од светот ќе биде под „висок или многу висок ризик“ од сипаници.

Според извештаите, Наташа Кроукрофт, виш технички советник за сипаници и рубеола, на прес-конференција во Женева рече дека „она од што се плашевме доаѓа оваа година“.

„Видовме голем број луѓе кои не се вакцинирани, и ако не се справиме брзо со ова, сипаниците ќе ги „искористат“ предностите“, рече Кроукрофт.

СЗО објави дека во светот се зголемува бројот на случаи на мали сипаници, познати и како „морбили“ поради големиот број пропуштени вакцини за време на пандемијата на коронавирус.

„Од податоците произведени од Центрите за контрола и превенција на болести со податоците на СЗО, можеме да видиме дека повеќе од половина од сите земји во светот ќе бидат изложени на висок или многу висок ризик до крајот на оваа година“, додаде Кроукрофт.

Луѓето кои немале мали сипаници или кои не биле вакцинирани со МРП вакцината се изложени на ризик да се заразат со вирусот на мали сипаници.

Малите сипаници најчесто се сметаат за детска болест, но може да се појават на која било возраст кај невакцинирани и осетливи луѓе.

Имунитетот по болеста, како и кај целосно вакцинирани лица, се смета за доживотен.

27.02.2024 - 11:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега