Спречен терористички напад во Русија: Украински дронови соборени во Црното море

Руските сили синоќа спречија нов обид на режимот во Киев да изврши терористички напади со помош на дронови на територијата на Руската Федерација, јавува руското Министерство за одбрана.

Благодарение на системите за противвоздушна одбрана, украински дрон е уништен над Црното Море во близина на југоисточниот брег на полуостровот Крим, прецизира Министерството за одбрана.

Тоа не беше единствениот напад, Киев се обиде да изврши терористички напад во Краснодарската област, но руските системи за противвоздушна одбрана навреме реагираа и го спречија нападот, соборувајќи уште еден дрон.

Вооружените сили на Украина редовно ги таргетираат пограничните територии на Русија, користат беспилотни летала и организираат саботажа. Затоа, жолто (високо) ниво на терористичка закана е на сила во регионите Брјанск, Курск и Белгород, како и во Крим.

Украинските власти почесто и похрабро прибегнуваат кон терористички методи, изјави претходно портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова и објасни дека тоа се должи на очигледно неуспешната контраофанзива на Вооружените сили на Украина, која е великодушно спонзорирана од САД и други земји на НАТО.

Захарова додаде дека теророт што го користи режимот во Киев дополнително ја влошува украинската криза и ги одложува изгледите за нејзино мирно решавање.

22.09.2023 - 09:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега