Шахпаска: Родителите ќе може да купат компјутер или мобилен во рамките на „Викенд без ДДВ“

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска им порача на родителите на ученици од основно и средно образование дека имаат прилика да ги купат потребните ИТ-уреди за следење на онлајн-настава за време на продолжениот викенд на 10, 11 и 12 октомври И дека токму купувањето во рамки на проектот „Викенд без ДДВ“ е можност за тоа.

- За време на „Викенд без ДДВ“ ќе може да се потрошат најмногу 30.000 денари во чии рамки може да влезе и таква опрема,  а потоа на родителот ќе му се врати платениот данок, рече Шахпаска.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

29.09.2020 - 15:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега