СДСМ: Со одговорни економски политики, обезбедуваме услови за рестарт на македонската економија

СДСМ со одговорни и навремени економски политики обезбеди раст на платите и на пензиите и во услови на најголемата светска здравствена и економска криза, предизвикана од пандемијата со коронавирусот, истовремено создавајќи можности за рестарт на македонската економија, велат од владејачката СДСМ.

И во услови на рецесија просечната плата во ноември 2020 година е зголемена за 7 отсто во однос на ноември 2019 година, а пензиите не се намалени, ниту се замрзнати, туку тие со јануарското законско усогласување се зголемени за 1.2 отсто.

Истовремено, продолжува и помошта и поддршката за економијата и спас на работните места.

Преку кредитната линија, КОВИД 3 досега, одобрени се бескаматни кредити за 1.276 кредитни барања од компании кои вработуваат 9.450 лица, во вкупен износ од 14,7 милиони евра.

Владата предводена од СДСМ преку четири пакети економски мерки вредни над една милијарда евра, спаси стотици илјадници работни места и помогна на десетици илјади компании. Во финална фаза е и петтиот пакет мерки наменет за поддршка на граѓаните, на компаниите.

СДСМ како одговорна партија останува силно посветена да им помага на компаниите и на  граѓаните, погодени со кризата, а паралелно презема чекори за рестарт на македонската економија и враќање на претходните стапки на раст.“, се вели во соопштението од СДСМ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.01.2021 - 10:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега