Стејт департмент: Тешките загуби на руската војска во Украина по некои оценки изнесуваат 315.000 лица

Портпарол на Стејт департментот синоќа коментираше за смената на министерот за одбрана на Русија Сергеј Шојгу од страна на рускиот претседател Владимр Путин, при што истакна дека една од причините се тешките загуби на руската војска што досега достигнале 315.000 луѓе.

-Сметаме дека ова е уште еден доказ дека Путин очајно се обидува да ја продолжи својата агресивна војна против Украина и покрај тоа што нанесува големи штети на руската економија, но и покрај тешките загуби на руската војска кои според некои оценки изнесуваат 315.000 луѓе, изјави Ведант Пател, портпарол во Стејт депртментот.

Според него, мобилизацијата на Кремљ со агресивна војна придонела кон големи страдање на многу семејства во Русија

Тој уште еднаш ја повтори позицијата на САД дека „ Путин ја започна оваа неиспровоцирана војна и може лесно да ја заврши во секој момент со повлекување на својата војска од Украина, наместо да продолжува со секојдневните жестоки напади“ против Украина.

Во меѓувреме, советникот за национална безбедност во Белата куќа, Џејк Саливан, изјави за новинарите дека „САД прават сѐ што можат итно да го испорачаат оружјето за Украина за одбивање на руската копнена офанзива“ во областа околу северисточниот град Харков.

Тој изјава и дека во наредните донови ќе биде објавено за нов пакет воена помош за Украина.

14.05.2024 - 17:21

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега