Русија ја пушти во употреба интерконтиненталната ракета Булава

Русија ја пушти во употреба интерконтиненталната балистичка ракета Булава, која се лансира од подморница, објавија државните медиуми, што е нов елемент во модернизацијата на нејзиниот нуклеарен арсенал.

Новинската агенција Тасс го цитираше главниот дизајнер на Булава, Јуриј Соломонов, кој рече дека одлуката е објавена со декрет од 7 мај, истиот ден кога претседателот Владимир Путин го започна новиот шестгодишен мандат во Кремљ.

Путин уште од почетокот на војната во Украина го предупредува Западот дека директната интервенција на силите на НАТО може да предизвика нуклеарен конфликт. Во март тој рече дека не верува оти Вашингтон „брза“ кон тоа, но нагласи и дека руските нуклеарни сили се технички подготвени.

Во ноември, Министерството за одбрана соопшти дека една од подморниците успешно ја тестирала Булава, пукајќи ја од подводна позиција во Белото Море и погодувајќи ја целта илјадници километри оддалечена на полуостровот Камчатка на исток.

Тасс соопшти дека руската Северна и Пацифичка флота сега вклучуваат седум подморници Бореј, од кои секоја има по 16 ракети Булава. Соломонов е главен конструктор на Московскиот институт за топлинско инженерство, а ги развил и руските интерконтинентални балистички ракети Топол-М и Јарс.

Според Вашингтонскиот центар за стратешки и меѓународни студии, Булава има досег од 8.300 километри.

14.05.2024 - 17:39

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега