Просечното шише вода содржи 240 илјади парчиња нанопластика, која предизвикува рак – 100 пати повеќе отколку што претходно се мислеше

Пластичните шишиња со вода содржат стотици илјади токсични микроскопски пластични честички, открија нови истражувања.

Британски „Дејли мејл“ објави дека наодите најверојатно ќе го шокираат секој кој се сменил од чешма на флаширана вода, верувајќи дека е подобро за здравјето.

Пиењето вода од шише може да значи дека го загадувате вашето тело со мали парчиња пластика, за кои научниците стравуваат дека можат да се акумулираат во вашите витални органи и да предизвикаат непознати здравствени импликации.

Нанопластиката веќе е поврзани со рак, проблеми со плодноста и вродени дефекти.

Научниците кои користат најнапредни техники за ласерско скенирање просечно пронајдоа 240.000 пластични честички во шише вода од еден литар, во споредба со 5,5 на еден литар вода од чешма.

Истражувачите на Универзитетот во Колумбија тестираа три популарни брендови на шише вода продадени во САД – и користејќи ласери, ги анализираа пластични честички кои ги содржеа на само 100 нанометри во големина.

Честичките – нанопластика – се многу помали од микропластиците претходно откриени во флаширана вода.

Сепак, честичките се сметаат за потенцијално токсични бидејќи се толку мали што можат да влезат директно во крвните клетки и мозокот.

Овие микроскопски честички носат фталати – хемикалии кои ја прават пластиката поиздржлива, флексибилна и подолготрајна.

15.01.2024 - 12:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега