Постигнат договор: Од септември 10 отсто повисоки плати во јавниот сектор

 

Владата и синдикатите дојдоа до заедничко решение за платите на вработените во јавниот сектор.

На вчерашниот работен состанок двете страни договорија 10 отсто раст на платите од септември 2023, како и исплата на регрес за годишен одмор за 2023 година од 10.000 денари, кој ќе биде исплатен до крај на годината, соопшти владината прес-служба.

Покрај ова, постигнат е и договор за системско покачување на платите во јавниот сектор преку методологија, која ќе го реши овој децениски проблем. Новата методологија за пресметка на плати во јавниот сектор, која ќе биде дел од општиот колективен договор, ќе се добива од просечната плата помножена со коефициент и таа ќе се пресметува од март 2025 година.

Со тоа, како што велат од Владата, по 17 години, ќе се донесе нов општ колективен договор, со кој се внесува системско решение за платите во јавниот сектор, кое ќе гарантира раст на платите, без политички калкулации. Во општиот колективен договор, според вчерашниот договор, ќе биде дефинирана и исплата на минимум износ на регрес за годишен одмор во износ од 30 отсто од просечната нето-плата.

Постигнатиот договор меѓу Владата и синдикатите, како што се наведува, е резултат на посветеноста на Владата за примена на политики што се во интерес на правата на работниците и заштита на стандардот на граѓаните, со што се влијае и врз растот на домашната економија.

Утврденото решение ќе биде доставено до Економско-социјалниот совет, каде што во текот на наредните денови се очекува да биде усвоено.

11.07.2023 - 17:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега