Половина милион вакцинирани: „Белград победува!“

500.000-от граѓанин на Белград е вакциниран во здравствената станица Умка! Белград победува!, Порача заменик градоначалникот на Белград, Горан Весиќ.

Тој на својот ФБ-профил објави и фотографии од граѓанин на Белград, кој беше 500.000- от вакциниран граѓанин.

Весиќ додаде дека досега е вакциниран секој трет жител на главниот град, а секој четврти жител на главниот град е повторно вакциниран.

Вакцинирани се половина милион Белграѓани, а според него, тоа значи дека, заедно со оние кои имаат антитела и го прележале Ковид 19, полека се приближуваме кон колективниот имунитет.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

09.04.2021 - 12:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега