Ако Интернетот ви е спор,постојат неколку трикови кои драстично ќе ви го забрзаат Интернетот

Луѓето го користат Интернетот секој ден, на работа и дома. Поради тоа нема сомнеж дека секој сака да има брз Интернет. Ова се добро познатите методи кои ни овозжуваат побрз Интернет.

1. Чистење на кеш меморијата

Čistite keš na telefonu

Кога ќе ни се наполни кешот на телефонот, ви полнува да работи спорот - како и Интернето. Задолжително сами исчистете го кешот со апликација која тоа ќе го направи за вас. 

2. Избришете ги сите непотребни апликации 

Obrišite sve nepotrebne aplikacije

Избришете ги сите апликации кои не ги користите често, затоа што ви го успоруваат интернетот. пОдобро е да отсраните и неоки виџет од екранот, затоа што се активни и кога не користите интернет или телефон.

3. Променете го пребарувачот

Promenite pretraživač

Изборот на интернет пребарувачот на телефонот исто така влијае на интернет конекцијата. Постојат многу пребарувачи во понудата, меѓу кои некои работат побрзо од другите.

5. Проверете го пребарувачот на Интернетот

Proverite podešavanja interneta

За да направите ова, изберете ја опцијата „Settings“ па „Mobile Network Settings“ (називот зависи од моделот). Проверете дали вашиот телефон е поврзан само 2G или 3G, туку GSM/WCDMA/LTE. Ако не работи, пробајте да подесите на своето регионално подесување. Главната раота е да утврдитекоја е најдобрата активација.

 

 

 

04.02.2018 - 14:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега