ТОП 10: КАТИЉ КОДОШ, ЕПТЕН КУРНАЗ

1. Не еднаш! Не два пати!. Повеќе пати во последниве десетина дена, директно во Брисел и други главни градови на европски држави, нашата држава ги покани европејците да пратат набљудувачи на судскиот процес против шпиуните и предавниците. Не еден набљудувач. Не два. Ами десетина, стотина... Колку што сакаат. После презентирањето на документацијата и поканата, од Европа имаме како возврат громогласен молк. Пред фактите и боговите, ама и бирократите од Брисел, молчат.

2. Излезе на виделина најголемиот, најпостојаниот и најпосветениот соработник на Зоран Верушевски и тајната полиција. Тоа да ти бил турчинот Ерол Ризаов. Ерол да ти бил катиљ кодош, ептен курназ. Со помош на уцена го “спасил“ од прогон за убиство синот на Верушевски пред повеќе од 10-тина години. Еве во денешницава, проповеда платените убијци на старецот од Орешје да не бидат осудени и пратени во затвор. И причината за тоа изразена во ликот и делото на Кежаровски да не биде казнета. Еднаш соработник, вечно соработник. Вечно одработува за крииналци. Затоа и се прави Ќор Ќутук на дневна база.

3. Во селото Орешје, на близок роднина на НЕзаштитениот сведок за нарачното убиство на немоќен старец, како одмазда за сведочењето запалени им се автомобилот и дуќанот. Оневозможена им е егзистенцијата. ЗНМ и МАН не осудија?! Сител и Канал 5 не се оградија. ОБСЕ, нормално, го нема никаде. Тие реагираат само кога ќе и се посака на љубовницата на “амбасадорот“ Брет. Ја нема ни Уранија, на која подобро би и стоело името Уринира.

Миленко Неделковски (Целата колумна причитајте ја на milenko.parahodot.mk)

 

 

Оцени ја веста

24.03.2015 - 19:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега