„Не дај Боже да ги видам“!: Таткото на малата Данка Илиќ проговори за убијците


Милош Илиќ, татко на двегодишната Данка Илиќ, која исчезна во градот Бањско Поље кај Бор на 26 март, а која, според резултатите од истрагата, беше убиена од водоводните работници Срѓан Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ. , рече дека не сака да се сретнува со криминалци бидејќи се плаши од нивната реакција.

 

„Не дај Боже да ги видам! Според она што ни го соопшти полицијата, монструмите ни го убиле детето. Разговаравме со началникот на полицијата во Бор и Белград. Ни кажаа како се случило сето тоа. Ги следеле преку ГПРС, велат дека таму застанале. Откриле дека уринирале на тезгите, па се симнале долу, па ја удриле Данка и што направиле, па имаа уште една станица и јас ги сретнав долу“ , раскажал таткото за Република.рс.

Милош Илиќ ја следи истрагата за исчезнувањето и убиството на неговата ќерка

Во својата агонија, Милош вели дека убијците за него ќе биле херои доколку ја однеле девојката на лекар кога ја удирале со автомобил наместо да ја удават според полициското признание.

„Да направеа што е во ред со детето, да и помогнаа, да ја однеле на лекар или да застанеле кај соседот и да прашале чие дете удриле, верувајте, тие ќе беа најголеми. херои за мене. Но, бидејќи тие го направија тоа што го направија, или што велат од полицијата дека го признаа, немам зборови за нив. Чудовиште е благ збор за нив. Смртната казна не е за нив, тоа би била нивната награда. За тоа треба да бидат затворени до крајот на животот, а што ќе им прават таму не е мој, туку нивен проблем “, рекол Милош.

И покрај тоа, таткото остава можност да се испостави дека неговата ќерка е жива бидејќи убијците се уште молчат за тоа што и се случило, односно со телото.

16.04.2024 - 20:51

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега