Израелците го убија лидерот на Исламскиот џихад: 25 лица загинаа во акцијата

Водачот на Палестинскиот исламски џихад (ПИЈ) Али Гали е убиен во израелски воздушни напади во Појасот Газа, соопшти израелската армија.

И додека сирените во јужен Израел алармираа поради ракетен напад од таа палестинска енклава, Израел нападна цели поврзани со ПИЈ. Во израелската операција која трае од вторникот, загинаа 25 лица, меѓу кои и жени и деца.

Палестинските милитанти претходно истрелаа стотици ракети на израелска територија, а сирените се слушнаа во областа Тел Авив за првпат од август минатата година. Наводно, некои куќи на југот на Израел биле уништени. На пат кон прифатилиштето се повредени и неколку лица. Израелската војска објави на Твитер дека Гали е централна фигура во палестинскиот исламски џихад и одговорен за неодамнешните ракетни напади врз Израел.

Тој е командант на ракетната единица на военото крило ПИЈ. Тој е четвртиот висок командант на исламистичката група убиен во последните денови во израелските воздушни напади врз Појасот Газа. Палестински исламски џихад е милитантна група поддржана од Иран која дејствува заедно со Хамас во палестинската енклава.

Израелската армија објави дека нападнала 158 цели во Газа, додека за седум дена Палестинците истрелале 523 проектили кон Израел. Израелската воздушна одбрана пресретнала 96 отсто од истреланите ракети. Израелската армија наведува и дека повеќе од сто ракети не биле испукани правилно и дека загинале четворица Палестинци, меѓу кои и 10-годишно девојче. Исламскиот џихад тврди дека тоа не е точно.

Во вторникот, израелските воздухопловни сили убиле уште тројца високи членови на Исламскиот џихад во целни напади во Појасот Газа. По тој напад, израелскиот министер за одбрана Јоав Галант изјави дека израелската армија го збришала раководството на милитантната палестинска организација.

Во меѓувреме, Египет се обидува да посредува меѓу двете страни, но напорите за смирување на ситуацијата засега се неуспешни, изјави египетскиот министер за надворешни работи Самех Шукри. Египет беше домаќин на функционерот на ПИЈ, Мохамад ал-Хинди и уште двајца членови на исламистичката група во Каиро, како и странски дипломат за разговори за прекин на огнот.

„Не сме подготвени да ги прифатиме налудничавите барања на палестинскиот исламски џихад. Одвреме-навреме мораме да започнеме ваква акција, а токму тоа успешно го спроведоа израелските одбранбени сили (ИДФ) и разузнавачката агенција Шин Бет“, рече Јули Еделштајн, претседател на израелската парламентарна комисија за надворешни работи и одбраната. И во блокираната Газа и во блиските израелски градови, училиштата, продавниците и другите бизниси се затворени.

Израел ги освои Газа, Западниот Брег и Источен Ерусалим, област која Палестинците ја сакаат за своја посебна држава, во шестдневната војна во 1967 година против Египет, Јордан, Сирија и Ирак. Потоа беа окупирани Синај и Голанската висорамнина. Израелската армија го напушти Синај во 1882 година, Газа во 2005 година, додека Западниот Брег и Голанската висорамнина сè уште се под нејзина јурисдикција. Преговорите за палестинска држава се замрзнати од 2014 година.

11.05.2023 - 23:47

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега