ФОТО: Зоо Скопје доби нови жители

Нови жители во ЗОО Скопје кои деновиве се прилагодуваат на надворешната средина.

Во месец ноември осум жолто градни капуцинери ( машка група), како донација од ЗОО Мунстер Германија дојдоа во нашата Зоолошка градина.

Сите се на возраст од 5 до 12 години и се сместени во живеалиштето кое претходно го користеа мајмуните од видот Мангабе.

Овие мајмуни се многу атрактивен јужноамерикански вид и се надеваме дека посетителите редовнo ќе им се радуваат и ќе се забавуваат со нив.

06.02.2023 - 18:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега