Чудо од апче: На кој начин помага медицинскиот јаглен?

Медицинскиот јаглен апсорбира речиси сè што сте примиле во желудникот или цревата.

Неселективно за себе врзува голем број органски и неоргански отрови, дури над 60% од присутните токсини, микроорганизми и лекови.

Истовремено сам себе не се ресорбира и не оди во метаболизмот бидејќи заедно со врзаните отрови се исфрла од организмот.

Овој јаглен е сосема безопасен и нема нус појави. Може да го користат и деца.

Активниот јаглен може да се користи при обилни оброци кои го отежнуваат варењето на храната.

 

Меѓутоа бидејќи активниот јаглен врзува речиси сè, дури и хранливите материи и витамините на кои ќе наиде, не се препорачува за долготрајна употреба.

28.07.2021 - 16:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега