Вучиќ: Очекувам ситуацијата во Европа и светот да ескалира

Претседателот Александар Вучиќ денеска во обраќањето до граѓаните рече дека очекува ескалација на геополитичката криза во светот во наредните месеци и дека најважно е да ги притискаме работите до крај во нашата земја, да го зачуваме мирот и обезбеди економски раст и подобар живот за граѓаните на Србија.

„Почитувани граѓани на Србија, почитувани новинари, на 29 април последен пат се обратив вака и денеска, во воведот на моето обраќање, сакам да ги прашам граѓаните на нашата земја, бидејќи исклучиво ќе зборувам за Србија, без да ги спомнувам политичките партии, нивните интереси или нешто слично ќе зборувам за проблемите со кои се соочуваме“, рече Вучи

Тој рече дека би сакал сите да го слушнат и да видат што има да каже за да се отвори широка дискусија и дијалог за многу прашања.

„Да одговориме заедно на предизвиците кои стојат пред нас и да ги постигнеме резултатите што сите ги посакуваме. Живееме во време на најголемата геополитичка криза по Втората светска војна и сакам да ви кажам за доброто на историјата, бидејќи Секако дека имам одредени сознанија повеќе од обичните граѓани и често се потпирам на она што го чувствувам преку разговорите со најголемите светски лидери – и очекувам ситуацијата да ескалира во наредните месеци и очекувам дека ќе се соочиме со многу сериозни последици. зборуваат за Европа и светот“, рече Вучиќ.

24.06.2024 - 23:33

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега