Вондрушова: Пред една години трофеј на Вимблдон за мене беше невозможна мисија

Чешката тенисерка Маркета Вондроушова рече дека не верувала во освојување трофеј на Вимблдон со оглед на повредата мината сезона.

Таа имаше операцијата на левата рака која и беше во гипс пред една година.

– Пред точно една година имав гипс на целата рака. Не верував дека можам да играм овде на врвно ниво. За мене беше невозможна мисија да се освои трофејот. Не знаев дали можам повторно да играм како пред операцијата. На крајот на краиштата, претходно не сум имала добри мечеви на трева. Од четирите Грен слема, освојувањето на овој е најневозможната опција за мене. Не ни помислував на тоа. Дојдов овде мислејќи дека треба да се обидам да победам неколку натпревари. И тогаш ова се случува. Лудило, изјави Вондрушова.

Таа вчера со 6:4 и 6:4 во финалето на Вимблдон ја победи Онс Жабер од Тунис.

Денес ќе се игра финалето во машка конкуренција. Во него ќе се соочат Карлос Алкараз од Шпанија и Новак Ѓоковиќ од Србија (почеток 15 часот).

16.07.2023 - 12:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега