Володин: Америка ја вовлече Европа во војна со санкции против Русија

САД ја вовлекоа Европа во војна со санкции против Русија, а европските земји во невработеност, затворање компании и други страшни дилеми, изјави претседателот на руската државна Дума, Вјачеслав Володин.

При посетата на Узбекистан тој привлече внимание на фактот дека САД и Европа одамна воспоставиле стратешки односи, но на крајот, тоа на европската страна донесе проблеми, невработеност и затворање компании.

„Американците купуваат енергетски производи по една цена, а ги продаваат по четирипати повисока цена. Дополнително, тие ја вовлекоа Европа во својата војна со санкциите против Русија и ги ограничија нашите проекти, кои овозможуваа користење евтина енергија, што беше основа на индустрискиот развој на Германија, Франција и другите земји“, рече Володин.

Според неговите зборови, лидерите на земјите од ЕУ, конечно, почнале да признаваат дека руските енергетски ресурси служеле како основа за европскиот напредок, но дека САД го направиле првиот чекор кон прекинување на нивниот проток кон Европа и почнале да ги заменуваат со свои ресурси, пренесе ТАСС.

„Сега можеме да го видиме исходот. Тоа им е јасно и на оние што живеат во азиските земји, особено на оние што отсекогаш граделе односи со нас врз основа на принципите на меѓусебно почитување, пријателство и меѓусебно немешање во внатрешните работи“, нагласи Володин.

Володин додаде дека за време на неговата посета на Узбекистан се разговарало за прашања, како што се заедничката историја, традиционалните вредности и културата, пренесе „Новости.рс“.

28.11.2022 - 16:18

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега