Во Србија се предадени речиси 6.000 парчиња оружје

 

За три дена на српското Министерство за внатрешни работи, се предадени околу 6.000 парчиња нелегално оружје. Покрај оружјето дадени се и 290 илјади парчиња муниција, како и 468 минско-експлозивни средства.

Според статистиките речиси половина милион жители на Србија поседуваат нелегално оружје.

„МВР ги повикува граѓаните до 8 јуни да го предадат нерегистрираното оружје и експлозивните направи во најблиската полициска станица или да да ги повикаат полициските службеници да дојдат на посочена адреса и да го преземат“, гласи дел од објавата.

Луѓето до 8-ми мај можат без санкции да го предадат нерегистрираното оружје, за тоа ниту ќе одговараат, ниту ке мора да го потенцираат неговото потекло.

11.05.2023 - 19:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега