Во седиштето на неколку области во Шведска пристигнале писма со прашеста материја, евакуирани вработените

 

Денеска, во седиштето на неколку области во Шведска пристигнале писма што содржеле прашеста материја, што на некои места довело до евакуација на вработените, пренесува АП.

Полицијата во Јанчепинг, град на 280 километри јужно од Стокхолм, соопшти дека таму нема повредени по пристигнувањето „сомнителен опасен предмет“ – писмо со прав.

„Бидејќи не може да се исклучи дека прашокот е опасен, поканети сме да го провериме подетаљно кај службите за итни случаи“, изјави портпаролката на полицијата во јужна Шведска, Катарина Русин, за шведската новинска агенција ТТ.

„Од вкупно 21 област во Шведска, најмалку 18 добиле писма“, објави ТТ.

Полицијата соопшти дека моментно ја анализира содржината.

29.03.2023 - 15:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега