Во Германија алармантен раст на новозаболени лица со Ковид-19

Во Германија во изминатите 24 часа регистрирани се 955 новозаболени со Ковид-19, што е најголем дневен пораст од 9 мај.

 

Пандемијата во Германија воглавно е сставена под контрола, но властите изминатите недели предупредуваат на новите случаи на зараза.

Институтот за заразни болести Роберт Кох оцени дека порастот на новозаболеми лица е последица на непридржувањето на правилата за физичка дистанца, како и на пристигнувањето на патници од странство.

Во Германија досега се потврдени 209.653 сличаи на новиот коронавирус, а починале 9.148 луѓе.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

01.08.2020 - 13:44

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега