Владата објави список со 15 лица од Македонија кои се бореле за ИСИС во Сирија

 

Владата на Република Македонија објави список на кој се наоѓаат 15 македонски државјани кои се бореле за „Исламска држава“ (ИСИС) во Сирија.

Кон овие 15 лица се воведени финансиски санкции поради учеството во Сирија и финансирање на други за учество во битките.

Овие лица не се во Македонија и против нив е веќе спроведена истрага и распишана меѓународна потерница, а списокот може да се погледне ТУКА.

05.10.2022 - 18:47

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега