(ВИДЕО) Руски авиони пресретнале два американски бомбардери над Балтикот

Руски борбени авиони „Су-35“ пресретнале два американски стратешки бомбардери „Б-52Н“ над Балтичкото Море, соопшти Националниот одбранбен центар на Русија.

Во соопштението се наведува дека радарите на противвоздушните сили на Западниот воен округ откриле два авиони класифицирани како стратешки бомбардери „Б-52Н“.

Во соопштението се наведува дека со цел да се идентификуваат и спречат нарушувањата на државната граница, активирани се борбени авиони „СУ-35“ од Западниот воен округ и вратени во матичната база по отстранувањето на странските авиони.

„По отстранувањето на странските воени авиони од државната граница, руските борбени авиони се вратија во базата. Летот е извршен со строго почитување на меѓународните правила за користење на воздушниот простор. Не е дозволено кршење на државната граница на Русија“, се наведува во извештајот.

21.03.2023 - 09:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега