(ВИДЕО) Русија направи хаос во Украина: Го нападна Киев со 54 дрона

Украинските воздухопловни сили објавија дека Русија синоќа го гаѓала Киев со 54 беспилотни летала – од кои 52 биле успешно соборени.

Украина соопшти дека тоа е најголемиот напад со беспилотни летала врз градот од почетокот на војната, а е во пресрет на роденденот на градот.

Се вели дека Москва цели на воени и критични инфраструктурни објекти во централна Украина, особено во регионот на Киев.

Најмалку едно лице загинало во нападите, а тројца се ранети, тврди украинската страна.

Се наведува дека воглавно се работи за беспилотни летала Шахед од иранско производство, а нападот се случил во неколку бранови.

Првите експлозии во главниот град биле пријавени по 1 часот по полноќ по локално време. Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, по 03:00 часот по локално време на Телеграм напиша дека градската воздушна одбрана е повторно во акција за соборување на беспилотни летала над Киев.

28.05.2023 - 10:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега