ВИДЕО: Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

 

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински агенции „Асошиејтед Прес“ и „Франс Прес“.

Нападот бил најавен и на медиумските работници им бил даден еден час да ја евакуираат зградата.

Израелски борбени авиони повторно ја нападнаа Газа рано утрово, а Хамас возврати со лансирање на ракети кон Израел, додека американските и арапските дипломати се обидуваат да најдат начини да го запрат насилството.

Најмалку 136 лица се убиени во израелскитe напади од понеделникот, меѓу кои и 34 деца и 21 жена, а 950 се повредени, соопштија палестинските медицински служби. Денеска, во најсмртоносниот поединечен напад откако избија судирите, загинале две жени и осум деца, пренесува агенцијата АП, а од урнатините е спасено само петмесечно бебе.

Меѓу осумте загинати, колку што досега потврдија во Израел, освен војниците кои загинаа на границата со Газа, има и шест цивили, меѓу кои и две деца, објавија израелските власти.

Тел Авив потврди дека од понеделник до денес од Газа биле лансирани околу 2.300 ракети и дека околу 1.000 биле пресретнати од против-воздушната одбрана, а 380 паднале на палестинска територија. Израелската војска во возвратни напади, врши гранатирање на појасот Газа.

.Судирите меѓу Израел и Палестинците се разгореа по немирите во џамијата „Ал-Акса“ во Ерусалим, каде што во изминатите неколку дена беа повредени стотици луѓе.

Судирите избувнаа откако израелскиот суд донесе одлука за иселување на неколку палестински семејства од градската населба Шеик Џара и предавање на имотот на еврејски доселеници, велејќи дека тие го поседувале пред 1948 година.

Палестинците денес треба да го одбележат Денот Накба (катастрофа), кога се сеќаваат на 700.000 луѓе кои избегале или биле протерани од своите домови во денешен Израел, за време на војната во 1948 година, после која беше создадена еврејската држава.

МАКФАКС

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.05.2021 - 15:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега