Три недели по трагедијата, Грција делумно го рестартира железничкиот сообраќај

 

Грција денеска делумно го рестартира железничкиот сообраќај во земјата три недели по трагичниот судар на возови кај Лариса, во кој загинаа 57 лица.

Првиот утрински воз денеска тргна од станицата од Атина за градот Иноја, а железничкиот транспорт меѓу Атина и меѓународниот аеродром беше обновен, пренесува АП.

Воведени се нови безбедносни мерки, како што е задолжителното забавување на возот во областите каде што има зголемен ризик од судир, а зголемен е и бројот на персоналот во возовите и на станиците.

Железничкиот сообраќај во Грција ќе биде целосно рестартиран на 11 април, што вклучува превоз на релација Атина – Солун, каде што на 28 февруари се случи тешка несреќа.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис вчера најави дека парламентарните избори во Грција ќе се одржат во мај, но не прецизира точен датум.

Неговата централнодесничарска влада се соочува со пад на довербата поради трагичната несреќа, а според некои анкети, има само 3 проценти предност пред нејзиниот главен политички ривал, левичарската Сириза.

22.03.2023 - 23:18

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега