„Тик-ток“ избриша над половина милион видеа поврзани со војната на Блискиот Исток

„Тик-ток“ објави дека отстранил повеќе од 500.000 видеа и затворил 8.000 преноси во живо поврзани со конфликтот меѓу Израел и Хамас неколку дена откако ЕУ предупреди дека има обврска да се бори против нелегалната содржина.

„Од 7 октомври отстранивме повеќе од 500.000 видеа и суспендиравме 8.000 преноси во живо во погодениот регион поради прекршување на нашите политики“, објави „Тик-ток“ на својот блог вчера додавајќи дека ги засилил своите тимови за контрола на содржината, кои сега се повеќе од 40.000 луѓе.

Од таму додадоа дека соработуваат со организации за проверка на факти, вклучувајќи ја и новинската агенција АФП, на повеќе од 50 јазици и дека ангажирале повеќе модератори, кои зборуваат арапски и хебрејски.

Брисел во четвртокот ја предупреди кинеската социјална мрежа, која е популарна кај младите луѓе, дека има обврска да се бори против нелегалната содржина и лажните информации според Европскиот закон за дигитални услуги (DSA).

16.10.2023 - 17:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега