Тетово донира 1 милион денари во Турција и Сирија

 

Советот на општина Тетово на вонредната седница одржана денеска додели средства во вредност од 1 милион денари во овие тешки денови за турскиот и сирискиот народ.

Дополнително, беше изгласан предлог за формирање на Комисија за следење на постапката за собирање и доставување помош за земјите погодени од земјотресот.

Ќе се формират пунктови каде граѓаните ќе можат да им помагаат на турските и сириските граѓани со облека и различни работи според нивната волја и можности.

Исто така, наскоро ќе биде отворена и посебна жиросметка на која граѓаните кои можат да си ја дозволат ќе можат да помогнат со финансиски средства.

07.02.2023 - 15:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега