Технички проблеми предизвикаа откажувања на летови во Велика Британија

 

Контролата на летање во Обединетото Кралство се чини дека не е во тек со ситуацијата, пишува „Мејл онлајн“ среде предупредување дека хаосот со патувањата ќе трае со денови и дека илјадници патници ќе останат заглавени поради голем ИТ-дефект.

Весникот цитира експерти, кои предупредуваат дека хаосот на аеродромите, најверојатно, ќе трае со денови, со илјадници патници заглавени по катастрофалниот колапс на системот.

Речиси 1.000 лета беа приземјени и откажани, а уште илјадници одложени откако британската Национална служба за воздушен сообраќај (NATS) во понеделникот имаше технички проблеми.

Денес, околу 200.000 патници остануваат блокирани на локација на која не сакаат да бидат, а 200 лета надвор од Велика Британија се откажани поради тоа што екипажот и авионите не беа на позиција. Ова вклучува 80 управувани од „Изи-џет“ и 60 од „Бритиш ервејс“.

Сали Гетин, поранешна уредничка на Air Traffic Management, го доведе во прашање начинот на кој НАТС комуницира со јавноста за време на кризата.

Таа изјави за „Мејл онлајн“: „Во НАТС се навикнати да зборуваат за својот технолошки напредок, но не се навикнати на таква непосредна контрола.

„Тие објавија видео велејќи дека го решиле проблемот, но не ми се чини дека разбрале што е суштинскиот проблем. Се обидуваат да ја уверат јавноста, но начинот на кој комуницираат не ми дава впечаток дека тие се целосно во тек со ситуацијата“.

Извори претходно изјавија за „Тајмс“ дека грешката можеби е предизвикана од погрешно поднесен план од француска авиокомпанија. НАТС ја отфрли можноста за сајбер-напад.

Сепак, Гетин потенцира дека сè уште не е јасно што го предизвикало проблемот. Таа додаде: „Тоа, едноставно, може да биде нешто што било неактивно во софтверот, едноставно – не знаеме. Не видов никаков доказ дека ова го предизвикала авиокомпанија, но ќе треба да видиме“.

29.08.2023 - 19:47

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега