Светот во шок: Зара Фитијан и сопругот прогласени за виновни за сексуална злоупотреба на тинејџерка

Актерката од ТВ-серијата „Доктор Стрејнџ“, Зара Фитијан, и нејзиниот сопруг, инструктор по теквондо, Виктор Марк, се соочуваат со затвор кога беа прогласени за виновни за сексуална злоупотреба на 13-годишно девојче.

Поротниците на Крунскиот суд во Нотингем ја прогласија Фитијан за виновна по 14 точки од обвинението за сексуална активност со дете извршена помеѓу 2005 и 2008 година – кога жртвата била во раните тинејџерски години.

Марк исто така беше осуден за истите 14 кривични дела, како и обвинението за непристоен напад во врска со друга малолетна девојка, што ја вознемирувал најмалку осум пати помеѓу 2002 и 2008 година.

Двојката ги негира обвиненијата. На крајот на судскиот процес, кој траеше 12 дена, и двајцата беа прогласени за виновни.

13-годишната тинејџерка, која сега има 30 години, пред судот рече дека Фитијан ја принудувала на сексуална активност со нејзиниот сопруг Виктор Марк. Злоупотребата продолжила сè додека не наполнила 18 години.

12.05.2022 - 21:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега